Moskwa wini Zachód i Ukrainę za atak terrorystyczny

Opublikowano: 28.03.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2374

Najwyżsi rosyjscy urzędnicy bezpośrednio oskarżyli Ukrainę i Zachód o udział w śmiercionośnym ataku na moskiewską salę koncertową, po tym jak przyznało się do tego ugrupowanie Państwa Islamskiego (ISIS). ISIS opublikowało wideo przedstawiające zbrodnię, ale Władimir Putin i dwaj bliscy sojusznicy twierdzą, że to byli tylko wykonawcy, a dżihadystom pomagał zachodni i ukraiński wywiad. Tymczasem USA 15 dni wcześniej ostrzegały Rosję przed rychłym atakiem.

Rosja twierdzi, że w piątkowy wieczór czterech uzbrojonych mężczyzn wtargnęło do kompleksu koncertowego Crocus City Hall i zabiło 139 osób z broni automatycznej oraz rzucając granaty. Władze podają, że kolejnych 22 osoby, w tym dwójka dzieci, są w poważnym stanie.

Przed sądem stanęło czterech obywateli Tadżykistanu oskarżonych o dokonanie masakry. Czterech innych podejrzanych zostało oskarżonych o pomocnictwo w terroryzmie.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że fakty dotyczące sprawców i „niekompetencja rosyjskich służb bezpieczeństwa są bezsporne”. Kraje zachodnie również wyśmiewały narrację Kremla.

Rosyjski przywódca przyznał podczas poniedziałkowego spotkania telewizyjnego: „Wiemy, że zbrodnię popełniły ręce radykalnych islamistów… Chcemy wiedzieć, kto ją zlecił”. Twierdził, że wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, powtarzając twierdzenie, że napastnicy próbowali uciec na południe, na Ukrainę. – Kto tam na nich czekał? – pytał. „To okrucieństwo może być jedynie ogniwem w całej serii prób podejmowanych przez tych, którzy toczą wojnę z naszym krajem od 2014 roku”. Stwierdził, że to dziwne, iż radykalni islamiści czynią taką zbrodnię w świętym czasie ramadanu.

Jeden z najdłużej współpracujących sojuszników Putina, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, we wtorek podtrzymał twierdzenia Putina, gdy zapytano go, czy za atakiem stoi ISIS, czy Ukraina: „Oczywiście Ukraina”.

Następnie szef rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB Aleksander Bortnikow poszedł dalej. „Uważamy, że akcję przygotowali zarówno sami radykalni islamiści, jak i oczywiście ułatwili ją zachodnie służby specjalne. Same ukraińskie służby specjalne mają z tym bezpośredni związek”.

Stany Zjednoczone stwierdziły, że jedynym winnym ataku w Moskwie jest ISIS, a francuski prezydent Emmanuel Macron stwierdził, że próba wykorzystania sytuacji przez Rosję do zwrócenia jej przeciwko Ukrainie byłaby „zarówno cyniczna, jak i przyniosła efekt przeciwny do zamierzonego”.

Tymczasem rosyjska FSB ogłosiła we wtorek, że udaremniła atak proukraińskich rosyjskich bojowników w Samarze na południu. Stwierdzono, że członek grupy paramilitarnej Rosyjskiego Ochotniczego Korpusu wysadził się w powietrze po zatrzymaniu.

Autorstwo: wpapixx
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. rozrabiaka 28.03.2024 11:01
 2. pikpok 28.03.2024 18:26

  Nie zachód, bo europejczycy(gospodarka) też dostają po d.. z powodu sankcji i zniszczenia NS1 i NS2, tylko sługusy globalnych pasożytdów.

 3. agama 28.03.2024 20:14

  nikogo by to nie zdziwiło znając historię odrażających fałszywych flag w wykonaniu zachodu i ich marionetek, eskalacja tego konfliktu na terenie Europy jest bardzo na rękę upadającym Stanom Zjednoczonym, a zerową dyplomacja tylko to uwydatnia

 4. emigrant001 29.03.2024 10:01

  Atak terrorystyczny mogli zlecić również Rosjanie, bo muszą pokonać ukraine a do tego potrzebni im są ludzie, czyli żołnierze. Teraz powszechna mobilizacja będzie łatwa, bo gniew Rosjan jest teraz ogromny a wróg wskazany.

 5. Stary Kulas 29.03.2024 11:56

  @emigrant001
  Muszę Cię zmartwić, ale na Ukrainę powszechna mobilizacja nie jest potrzebna ponieważ już teraz wygrywają. Jeśli ją ogłoszą to znaczy, że pójdą dalej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.