Amazon wyśle w kosmos tysiące satelitów

Opublikowano: 07.04.2019 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2862

Korporacja Amazon ogłosiła plany wprowadzenia 3236 satelitów na orbitę Ziemi, aby zapewnić dostęp do Internetu na całej planecie. Ma to umożliwić w szczególności dostęp do Internetu dla biedniejszych i zacofanych technologicznie państw. Inicjatywa będzie znana pod nazwą Projekt Kuiper.

Amazon jest kolejną firmą, która postanowiła wykorzystać satelity do oferowania szerokopasmowego Internetu na całym świecie. W przeciwieństwie do tradycyjnego Internetu satelitarnego, plany Amazona obejmują umieszczenie satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, dzięki czemu mogą być one obsługiwane tanio i z mniejszymi opóźnieniami. Dla porównania SpaceX planuje uruchomienie aż 12000 satelitów. Pojawiły się również pogłoski, jakoby Facebook również zamierzał zainwestować w ten rodzaj usługi.

Projekt Kuiper zakłada rozmieszczenie satelitów na trzech różnych wysokościach: 784 sztuki na wysokości 590 km, 1296 na wysokości 610 km i 1156 na wysokości 630 km. Satelity będą zapewniać dostęp do Internetu w obszarach od 56 stopni na północ (mniej więcej środek Szkocji) do 56 stopni na południe (poniżej najdalej wysuniętego końca Ameryki Południowej). Teoretycznie zasięg powinien więc obejmować 95% populacji na Ziemi.

Rzecznik Amazona następująco scharakteryzował ambitne plany przedsiębiorstwa: “Projekt Kuiper to nowa inicjatywa, mająca na celu uruchomienie konstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która zapewni szybką łączność szerokopasmową o małym opóźnieniu dla społeczności na całym świecie. Jest to długoterminowy projekt, który przewiduje obsługę dziesiątek milionów ludzi, obecnie pozbawionych dostępu do szerokopasmowego Internetu. Mamy nadzieję na partnerstwo z wieloma firmami, które podzielają naszą wizję przyszłości.”

Póki co Amazon nie ogłosił, czy zamierza zbudować własne satelity, czy też je zakupić. Nie wiadomo również, w jaki sposób mają zostać wprowadzone na orbitę. Teoretycznie wszystko jest przesądzone, ponieważ właściciel Amazona, Jeff Bezos, posiada również własną firmę kosmiczną, Blue Origin. Rzecznik zaznaczył jednak, że Amazon będzie uważnie patrzył na wszystkie możliwe opcje.

Projekt Kuiper będzie wymagał również zbudowania sieci stacji naziemnych do komunikacji z satelitami. Nie wyznaczono żadnych ram czasowych, kiedy satelity Amazona zostaną wysłane na orbitę, ale zanim do tego dojdzie, firma będzie musiała uzyskać zgodę Federalnej Komisji Łączności. Amazon będzie musiał m.in. przedstawić plan bezpiecznego usunięcia satelitów z przestrzeni kosmicznej. NASA zwraca coraz większą uwagę, aby nie dochodziło do takich sytuacji, jak w przypadku Indii, które solidnie naśmieciły na orbicie.

Autorstwo: ZychMan
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Seweryn 25.05.2019 22:32

    WebOne rowniez ma w planach wyslac staelity na LEO. Cos mi sie wydaje, ze nowy wyscig kosmiczny z internetem spowoduje nie to, ze bedzie ciasno nad ziemia, ale zostanie stworzone wiezienie z ziemi, poprzez latajace z predkoscia ok 30000 km/h odlamkow satelit i rakiet.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.