Aktywista LGBT wygrał w sądzie z gminą Tuchowa

Opublikowano: 14.04.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1102

Bartosz Staszewski, reżyser i aktywista LGBT, wyszedł z sądu zwycięski. Sąd Rejonowy w Tarnowie uznał, że miał prawo umieścić wielojęzyczną tablicę z napisem „Strefa wolna od LGBT” przy wjeździe do Tuchowa.

Tamtejsi radni już kilka lat temu ogłosili, że gmina jest wolna od ideologii LGBT, co zresztą kosztowało ich unijne fundusze. Co ciekawe, w Internecie, reagując na twitterowe wpisy Staszewskiego, starali się przekonywać, że żadnej „strefy wolnej od LGBT” w Tuchowie nie ma, a nawet proponowali aktywiście oprowadzenie po miejscowości, by naocznie mógł się o tym przekonać. Uchwała o gminie wolnej od ideologii LGBT istnieje i nie została odwołana. Dlatego Staszewski przeprowadził w niej jedno ze swoich działań aktywistycznych: na chwilę zamieścił poniżej tablicy oznaczającej wjazd do miejscowości dodatkową tablicę z napisem „Strefa wolna od LGBT” w kilku językach, zrobił jej zdjęcie i umieścił w mediach społecznościowych, po czym tablicę zabrał.

Sąd Rejonowy w Tarnowie rozstrzygał, czy Staszewski złamał przepisy o ruchu drogowym i samowolnie umieścił na drodze napis, symbol lub znak. Następnie zmienił kwalifikację czynu na umieszczanie ogłoszeń i napisów w miejscu do tego nieprzeznaczonym. A na koniec uznał, że happening Staszewskiego nie wyczerpywał znamion takiego czynu. Fakt, iż działacz wywiesza swoje tablice w ramach działalności aktywistycznej, dla zwrócenia uwagi na istotny problem, miał znaczenie. „To dobra prognoza dla pozostałych spraw dotyczących znaku „strefa wolna od LGBT”” – powiedział „Gazecie Wyborczej” adwokat Marcin Pawelec-Jakowiecki, który reprezentował oskarżonego.

Staszewski nie krył radości z rozstrzygnięcia i we wpisie na „Twitterze” dodatkowo podkreślił, że sąd uznał, iż akcje z tablicami, które przeprowadza, nie stanowią zagrożenia dla ruchu drogowego. „To kolejne totalne zwycięstwo!” – podsumował.

Uzupełnienie i komentarz „Wolnych Mediów”

Podobne sprawy przeciwko Staszewskiemu prowadzone są w 20 miejscowościach. „Gazeta Wyborcza” nagłaśniająca sukces Staszewskiego nie przedstawiła stanowiska władz Tuchowej. Tymczasem według portalu Tarnow.NaszeMiasto.pl „Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Policja czeka teraz na pisemne uzasadnienie sądu i będzie podejmowała decyzję w sprawie ewentualnej apelacji”. Dziwi nas, że gminy skarżące Staszewskiego nie podejmują problemu zniesławienia gmin i tworzenia atmosfery zagrożenia dla mieszkających w nich osób LGBT fałszywymi komunikatami. „Gmina wolna od ideologii LGBT” (czyli zakaz szerzenia ideologii LGBT w placówkach państwowych) to nie to samo co „Strefa wolna od LGBT” (czyli zakaz przebywania/zamieszkania w niej osób LGBT).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 11, średnia ocena: 2,82 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
bartosz_kopan
Użytkownik
bartosz_kopan

To żaden aktywista! Zwykły śmieć, manipulator i kłamca.
Ale jakie sądy mamy, każdy widzi.
W normalny kraju taki gość już by dawno siedział.
Ale w końcu Polska to … d…. i kamieni kupa. Szkoda gadać.

Cami
Użytkownik
Cami

Sterowany kodowiec- skrobankowiec z FB :(

Radek
Użytkownik
Radek

Czyli można oszukiwać, i kłamać udając że tablice umieścił samorząd albo lokalni ludzie. Poza tym nie wiedziałem, że każdy może sobie umieszczać tablice na nie swojej ziemi przy drogach. Ale są obecnie równi i równiejsi.

Collega
Użytkownik

To znaczy, że ja też mogę wywiesić tablice pod znakami na ważny dla mnie temat?