Nowy globalny pakt finansowy pomoze wdrożyć Agendę 2030

Opublikowano: 14.04.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3310

W czerwcu we Francji odbędzie się szczyt dotyczący „nowego globalnego paktu finansowego”, zgodnie z życzeniem prezydenta tego kraju Emmanuela Macrona. Będzie on ukierunkowany na „zwiększenie ambicji” i zobowiązań państw w celu „walki z klimatem” oraz wdrażania Agendy 2030.

W ubiegłym roku podczas szczytu klimatycznego COP27 w Egipcie prezydent Francji Emmanuel Macron wzywał do postawienia „ambitniejszych” celów klimatycznych – a co za tym idzie, także zobowiązań – oraz wdrażania w życie Agendy 2030. W czerwcu w Paryżu światowi przywódcy będą debatować na temat skutków rozlicznych, ogłoszonych i faktycznych, kryzysów: klimatycznego, energetycznego, zdrowotnego i gospodarczego. A, co gorsza, będą myśleć nad tym, skąd pozyskać fundusze na ich zwalczanie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Macrona – ze szczytu G20 oraz z COP27, celem konferencji w Paryżu będzie podsumowanie „wszystkich środków i sposobów zwiększenia solidarności finansowej z Południem”.

Wśród czterech głównych celów paryskiego szczytu znalazły się: przywracanie przestrzeni fiskalnej krajom doświadczającym krótkoterminowych trudności – zwłaszcza tym najbardziej zadłużonym; promowanie rozwoju sektora prywatnego w krajach o niskich dochodach; zachęty do inwestowania w „zieloną” infrastrukturę – by zaspokoić potrzeby związane z transformacją energetyczną w krajach wschodzących i rozwijających się; a także uruchomienie innowacyjnego finansowania dla państw narażonych na „zmiany klimatyczne”. Cele te będą realizowane przez cztery grupy robocze.

Poza grupami roboczymi w spotkaniu udział ma wziąć także „grupa wysokiej klasy ekspertów One Planet Lab”. Jej zadaniem będzie „formułowanie propozycji mobilizacji innowacyjnych źródeł finansowania”.

Organizatorzy chcą, by podczas konferencji doszło do „połączenia” kilku agend – dotyczących klimatu, rozwoju i zadłużenia – oraz by zaproponowane zostały „innowacyjne rozwiązania w celu poradzenia sobie z tymi problemami”. Rozwiązania te jednak przedstawiać mają m.in. wybrane organizacje pozarządowe i podmioty sektora prywatnego.

One Planet Lab przedstawi np. „innowacyjne mechanizmy finansowania strat i szkód spowodowanych zmianami klimatycznymi oraz adaptacji”. Organizatorzy nie ukrywają, że chodzi o to, by „znaleźć nowe źródła finansowania, w tym poprzez nowe globalne podatki, lepsze mechanizmy ubezpieczeniowe w celu ochrony projektów przed klęskami żywiołowymi oraz lepszą koordynację w sprawie różnych programów infrastrukturalnych (np.: Blue Dot Network, Global Gateway, Fast Infra)”.

Autorstwo; MMC
Na podstawie: Focus2030.org, Climate-Change.org, WashingtonPost.com, PCh24.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.