500 plus już dla kobiet w ciąży?

Opublikowano: 03.02.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1483

Poseł Lewicy z Gdyni Marek Rutka zwrócił się do oddziału ZUS z wnioskiem o przyznanie dodatkowego świadczenia finansowego 500 plus za okres, kiedy jego żona była w ciąży. Polityk powołał się w piśmie na wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

Polityk zgłosił się do gdyńskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z nietypową prośbą. W imieniu swojej dopiero co narodzonej córki Ingi prosi o wypłacenie dodatkowych 4,5 tys. zł za okres od września 2019 roku do maja 2020 roku, czyli czas kiedy jego żona była w ciąży.

W rozmowie z „Onetem” poseł wyjaśnił, że chce zwrócić w ten sposób uwagę na absurdalne w jego ocenie uzasadnienie orzeczenia TK ws. aborcji z dnia 22 października, które pociągają za sobą określone skutki. Jak podkreśla Rutka, skoro Trybunał orzekł, że od momentu poczęcia jest już człowiek, a nie płód, to państwo powinno spełnić swoje zobowiązania wobec człowieka. Jako argument Rutka przywołał we wniosku fragment opublikowanego uzasadnienia wyroku TK: „Życie ludzkie, byt człowieka zaczyna się od chwili poczęcia, nawet jeżeli w pewnej fazie rozwoju życie człowieka zależy od życia matki, od organizmu matki, dziecko poczęte nie może być traktowane jedynie jako «fragment» organizmu matki – jest bytem, podmiotem odrębnym wobec matki”.

„Jeśli Trybunał stwierdza, że od momentu poczęcia to jest już człowiek, a nie płód, to przysługują mu określone prawa. Także i świadczenia finansowe. Państwo musi być konsekwentne” – stwierdził poseł Lewicy w rozmowie z „Onetem”. Dodał, że paniom z ZUS-u aż „opadły szczęki”. Poproszono go jednak o złożenie wniosku do gdyńskiego urzędu miasta, co uczynił. Jednocześnie zapowiedział, że co prawda wątpi w to, ale jeśli jego pismo zostanie rozpatrzone pozytywnie, to uzyskaną kwotę przeznaczy na klinikę hematologii w Gdańsku.

27 stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji z dnia 22 października 2020 roku. Późnym wieczorem tego samego dnia wyrok pojawił się w Dzienniku Ustaw. Od tego dnia w Polsce ponownie rozpoczęły się protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o orzeczenie TK o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W wyroku stwierdzono, że przepisy ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku, które umożliwiały aborcję z powodu stwierdzonego ciężkiego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby są niezgodne z Konstytucją.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 3,71 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kaczor3333
Użytkownik
Kaczor3333

ODA Marka Rutki. Pieniądze w mym mózgu, straszne wiercą dziury, za złotówkę, matkę obdarłbym ze skóry.

Cami
Użytkownik
Cami

w sumie nie glupie, skoro zakaz aborcji to niech bula juz od poczecia czemu nie, a te ktore chca miec prawo wyboru (jak je nazywaja) dopiero od momentu urodzenia, jak myslicie ile dalej sprzedawczykow bedzie za aborcja? wszystkie je kupią takim zagraniem ?

Fenix
Użytkownik
Fenix

@Cami mówisz że korporacje zarabiają na zmarłych płodach i zwraca im się to tysiąckrotnie , np; z sprzedaży szczepionek na covid . Zapytam dlaczego przymusem , kosztem płodów i traumą kobiet?