Składnik szafranu chroni przed rakiem wątroby

Opublikowano: 12.01.2016 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 748

Krocyna, karotenoid występujący w szafranie, chroni przed rakiem wątrobowokomórkowym (ang. hepatocellular carcinoma, HCC).

“Celem naszego badania była ocena […] działania głównego składnika szafranu – krocyny – na raki wątroby, które wywołano chemicznie u szczurów. Interesował nas też mechanizm, leżący u podłoża przeciwguzowego działania karotenoidu” – podkreślają członkowie zespołu prof. Amra Amina z Uniwersytetu Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Naukowcy analizowali przeciwutleniające, przeciwzapalne, antyproliferacyjne i proapoptyczne działanie krocyny in vivo. Dodatkowo przeprowadzili analizę sieciową różnic ekspresji genów w tkankach zwierząt, którym podano krocynę i takich, u których przed wywołaniem HCC karotenoidu nie zastosowano. W dalszej kolejności na komórki linii HepG2 (ludzkie komórki nowotworu wątroby) oddziaływano różnymi stężeniami krocyny.

Autorzy publikacji z pisma “Recent Patents on Anticancer Drug Discovery” wykazali, że podana przy indukowanym HCC krocyna wpływa antyproliferacyjnie i proapoptycznie. Gdy zahamowano czynnik transkrypcyjny NF-kB, karotenoid działał przeciwzapalnie. Podczas badań in vitro związek zatrzymywał cykl komórkowy na fazie S i G2/M, wywoływał apoptozę i zmniejszał stan zapalny. Analiza sieciowa sugeruje, że to NF-kB pełni funkcję centrum regulacyjnego i to ten kompleks białkowy powinny obierać na cel przyszłe leki.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: BenthamScience.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.