Znów rośnie liczba wniosków o azyl w Europie

Opublikowano: 02.07.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 783

Po raz pierwszy od czasu kryzysu migracyjnego sprzed pięciu lat, wzrosła liczba wniosków złożonych przez „uchodźców” ubiegających się o azyl na terenie Unii Europejskiej. Tendencja spadkowa została więc zatrzymana w ubiegłym roku, gdy do odpowiednich organów wpłynęło o 11 procent więcej próśb o udzielenie schronienia w porównaniu do roku wcześniejszego.

Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) opublikował swój doroczny raport. Unijny organ zauważa w nim przede wszystkim, że zahamowana została tendencja widoczna od końca 2015 roku, gdy w Europie miał miejsce kryzys migracyjny. W ubiegłym roku po raz pierwszy od tamtego czasu liczba wniosków o udzielenie azylu wzrosła i to o 11 proc. w porównaniu do roku 2018.

Najczęściej obieranym kierunkiem przez „uchodźców” pozostają trzy europejskie państwa. Blisko połowa wniosków wpłynęła bowiem we Francji, w Niemczech oraz w Hiszpanii. W przypadku Francji, Hiszpanii, Cypru, Malty i Grecji było ich nawet więcej niż w rekordowym 2015 roku.

Jednocześnie wiele europejskich państw próbuje pozbyć się niechcianych imigrantów. Nie jest to jednak wcale proste. Z raportu EASO wynika, że skuteczność w wydalaniu osób z niezaakceptowanymi wnioskami o udzielenie azylu jest wyjątkowo niska. W dokumencie podkreślono jednak, że znacznie poprawił się proces rozróżniania na granicach zewnętrznych UE ludzi, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy od całej reszty.

Choć obecnie część państw wciąż zamyka swoje granice z powodu pandemii koronawirusa, unijna organizacja uważa, że w najbliższej przyszłości dalej będzie rosła presja migracyjna na Europę. Z tego powodu EASO ma działać na rzecz zwiększenia swojej gotowości na napór imigrantów.

Na podstawie: Sverigesradio.se
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.