Znów rośnie liczba wniosków o azyl w Europie

Opublikowano: 02.07.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 604

Po raz pierwszy od czasu kryzysu migracyjnego sprzed pięciu lat, wzrosła liczba wniosków złożonych przez „uchodźców” ubiegających się o azyl na terenie Unii Europejskiej. Tendencja spadkowa została więc zatrzymana w ubiegłym roku, gdy do odpowiednich organów wpłynęło o 11 procent więcej próśb o udzielenie schronienia w porównaniu do roku wcześniejszego.

Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO) opublikował swój doroczny raport. Unijny organ zauważa w nim przede wszystkim, że zahamowana została tendencja widoczna od końca 2015 roku, gdy w Europie miał miejsce kryzys migracyjny. W ubiegłym roku po raz pierwszy od tamtego czasu liczba wniosków o udzielenie azylu wzrosła i to o 11 proc. w porównaniu do roku 2018.

Najczęściej obieranym kierunkiem przez „uchodźców” pozostają trzy europejskie państwa. Blisko połowa wniosków wpłynęła bowiem we Francji, w Niemczech oraz w Hiszpanii. W przypadku Francji, Hiszpanii, Cypru, Malty i Grecji było ich nawet więcej niż w rekordowym 2015 roku.

Jednocześnie wiele europejskich państw próbuje pozbyć się niechcianych imigrantów. Nie jest to jednak wcale proste. Z raportu EASO wynika, że skuteczność w wydalaniu osób z niezaakceptowanymi wnioskami o udzielenie azylu jest wyjątkowo niska. W dokumencie podkreślono jednak, że znacznie poprawił się proces rozróżniania na granicach zewnętrznych UE ludzi, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy od całej reszty.

Choć obecnie część państw wciąż zamyka swoje granice z powodu pandemii koronawirusa, unijna organizacja uważa, że w najbliższej przyszłości dalej będzie rosła presja migracyjna na Europę. Z tego powodu EASO ma działać na rzecz zwiększenia swojej gotowości na napór imigrantów.

Na podstawie: Sverigesradio.se
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o