Zmieńcie ubiór na nieprotestacyjny, albo nici z nagród!

Opublikowano: 19.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2119

Związkowcy zapewniali, że „praca w tym dniu przebiegała bez zakłóceń, a kolor ubrania nie miał wpływu na jakość świadczonych usług”. Ale to nie pomogło: po tym, jak do oddziałów wysłane zostało ostrzegawcze pismo z centrali, w placówkach ZUS ruszyły kontrole i represje wobec tych, którzy 14 września przyszli do pracy ubrani na czarno.

Do oddziałów pismo w duchu „widzimy,co tam robicie!” wysłał Mariusz Jedynak, członek zarządu ZUS.

„Szanowni Państwo, proszę o zwizytowanie przez kadrę zarządzającą sal obsługi klientów w Oddziale (…) i przekazanie informacji zwrotnej do mnie – najpóźniej do godz. 14 w dniu dzisiejszym – na temat liczby pracowników SOK, którzy nie zastosowali się do zapisów procedury “Wymagania wobec pracowników obsługi klientów pkt 7-10” dotyczący ubioru i wyglądu pracownika SOK, w szczególności białej bluzki i apaszki/krawata” – przeczytali dyrektorzy oddziałów 14 września rano. Wpadli więc w popłoch i – jak relacjonują związkowcy – w niektórych jednostkach kazali podwładnym zmieniać ubrania (głównie bluzki) na białe, zdarzały się przypadki straszenia potrąceniem z nagród.

“Niektóre pracownice z sal obsługi klientów zostały zobligowane do złożenia pisemnych wyjaśnień w sprawie czarnego stroju” – twierdzi Beata Wójcik, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników ZUS.

Kiedy sprawą zainteresowała się „Gazeta Wyborcza”, rzecznik Zakładu tłumaczył, że intencją pracodawcy nie były represje, ale zwykła kontrola: “W żadnym zdaniu tego pisma nie ma informacji ani zalecenia jakiegokolwiek karania osób bieżącej obsługi klientów, które pracowały w czarnym stroju. Rzeczą normalną jest natomiast, że pracodawca chce wiedzieć, jak wygląda sytuacja bieżącej obsługi klienta w związku z zaplanowanym protestem. To pismo to prośba o informację” – mówił Wojciech Andrusiewicz pytany o dokument podpisany przez Mariusza Jedynaka.

Pracowników ZUS bynajmniej nie przekonał. Związkowcy napisali do Elżbiety Rafalskiej skargę na działania kierownictwa. „Chcemy zwrócić uwagę, że działania Pracodawcy polegające na próbie zastraszania i dyskryminowania niektórych pracowników mogą doprowadzić do jeszcze większej eskalacji niepotrzebnych napięć w ZUS (…). Ponadto każdemu obywatelowi RP ustawodawca zagwarantował wolność sumienia i religii oraz nie tylko możliwość posiadania swoich poglądów, ale także możliwość ich wyrażania” – czytamy w dokumencie.

ZUS ma około 45 tys. pracowników: przemęczonych, kiepsko opłacanych (ich zarobki przedstawił niedawno OPZZ w swoim raporcie), teraz również przybitych faktem, że zostali ukarani za naprawdę symboliczny protest. W regulaminie ZUS obowiązkowy strój określa się następująco: „Pracownicy zajmujący się obsługą klientów powinni wyglądać schludnie i estetycznie”; „preferowane są: bluzki albo koszule białe lub w zbliżonym kolorze np. kremowym, écru, które zakrywają ramiona; a także spódnice albo spodnie jednobarwne w stonowanych kolorach, tj. granat, szary, beż, czarny, brąz”.

“Pracodawca nie ponosi kosztów zakupu tych ubrań i nie partycypuje w kosztach związanych z ich utrzymaniem w czystości. Ubranie się na czarno przez niektórych pracowników nie było więc żadnym naruszeniem obowiązujących reguł, bowiem czarny kolor nie odbiegał od standardu” – mówią „Wyborczej” rozżaleni związkowcy. Zamierzają dalej walczyć o poprawę warunków pracy.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Radek 20.09.2018 04:22

  Zwolnić połowę pracowników, niech się zajmą czymś co pożytecznym, uprościć procedury i przepisy, a reszcie podnieść pensie.

 2. Fenix 20.09.2018 09:16

  Zwolnić wszystkich z ZUS bo to przestarzała instytucja i niewydolny system. Konta DNA ludzi z DOK , w imieniu ludzi prawo .
  Nie oszczędności ludzi długiem , to władzy mienie . Ludzie bez praw ?
  O jedno prawo upominamy się ludzie , osobistym udziałem władzy ludzi!

 3. Aida 20.09.2018 09:59

  Jak się nie podoba, to niech idą do prywaciarza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.