Zła zmiana dla NGO-sów

Opublikowano: 29.09.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 494

Już pomysł umieszczenia organizacji pozarządowych pod kuratelą… rządu właśnie brzmi absurdalnie. PiS jednak idzie dalej. Zasady na jakich Narodowy Instytut Wolności będzie rozdział fundusze nie pozostawiają już żadnych wątpliwości – chodzi o podporządkowanie trzeciego sektora władzy politycznej.

Organizacje pozarządowe z rozgoryczeniem komentują, że konsultacje społeczne, jakie według PiS poprzedziły przedstawienie projektu, były fikcją. Nawet jeśli w poszczególnych regionach odbywały się spotkania z przedstawicielami NGO-sów, to wszystkie zgłaszane przez nie merytoryczne wnioski przepadły. Tak samo zresztą jak propozycje poprawek sugerowane przez posłów i senatorów opozycji oraz przez biuro legislacyjne Senatu. O tym, że zignorowano negatywną opinię Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w ogóle nie warto wspominać, bo PiS od dawna nie reaguje na krytykę tej organizacji pod adresem swoich kolejnych pomysłów.

– Obowiązkiem polskiego państwa jest racjonalizować funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego – powiedział w Sejmie Piotr Gliński. Na czym będzie polegać „racjonalizacja”? Przede wszystkim na tym, że pieniądze dla NGO-sów będzie rozdawał Narodowy Instytut Wolności kierowany przez dyrektora-samowładcę. W jego kompetencjach będzie tworzenie regulaminów rozdawania dofinansowań, przyznawanie dotacje według kryterium “komu uznam za stosowne”. Rada, do której wejdą przedstawiciele organizacji pozarządowych, nie będzie mieć realnych kompetencji. Przewidziano dla niej tylko doradzanie.

Instytut będzie również mógł zawęzić zakres organizacji, którym wolno wystąpić o dofinansowanie. W którą stronę sprawy pójdą, sugeruje preambuła do ustawy powołującej Instytut. „Państwo polskie wspiera wolnościowe i chrześcijańskie ideały obywateli i społeczności lokalnych, obejmujące tradycję polskiej inteligencji, tradycje niepodległościową, narodową, religijną, socjalistyczną oraz tradycję ruchu ludowego, dostrzegając w nich kontynuację wielowiekowych tradycji Rzeczypospolitej Polskiej i tym samym chroniąc bogate dziedzictwo wspólnoty jej wolnych obywateli”.

Jeśli miło zaskakuje obecność tradycji socjalistycznej, to już dwukrotne wspominanie o religii i wyeksponowanie tego, że NGO-sy mają być chrześcijańskie nie pozostawia wątpliwości. Dyrektor Instytutu wykorzysta swoje potężne uprawnienia, żeby pieniądze szły na „prawdziwych chrześcijan” z organizacji sprzyjających PiS, choćby Klubów Gazety Polskiej czy Ruchu Kontroli Wyborów. Za to organizacje, które np. bronią praw kobiet, biorą na sztandary tolerancję, różnorodność, pomoc migrantom nie mają szans.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 29.09.2017 16:40

    Systemowe podejście do rozwiązania problemów finansowania wrogich norodowi organizacji. Przykładowo niejaki B. Kramek pieniądze fundacji wydawał na propagowanie i nawoływanie do obalenia legalnie i demokratycznie wybranego rzędu po przez szereg nielegalnych działań – np nawoływał do niepłacenia poddatków… Albo inna organizacja monitorowanie czegoś tam zgłaszała masowo nie-lewackie treści – ich działania to jawna cenzura i walka z wolnością słowa.

  2. tikale 29.09.2017 23:33

    O kolorowe sztandary i emigrantów się nie ma co martwić, Pan S. z ameryki na nie da kasę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.