Zamordowana za relacje o przestępczości zorganizowanej

Opublikowano: 03.11.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 405

Grupy społecznościowe w północnomeksykańskim stanie Tamaulipas doniosły 16.10.2014 o porwaniu i zamordowaniu użytkowniczki Twittera Marii del Rosario Fuentes Rubio. Choć sprawca nie jest znany, zdjęcia ciała Fuentes Rubio pojawiły się na jej profilu @Miut13, który niewiele później został zawieszony. Po tym jak María del Rosario rzekomo poprosiła o wybaczenie za przeciwstawienie się narkotykowym baronom, opublikowano zdjęcia jej zwłok i pośmiertną wiadomość nakazującą innym dziennikarzom społecznościowym milczeć o przemocy w Reynosie, bo z ich działalności “nic dobrego nie wyniknie”.

Z wykształcenia lekarka, Fuentes Rubio jako wolontariuszka pisała dla Valor por Tamaulipas (hiszp. odwaga dla Tamaulipas), platformy mediów społecznościowych umożliwiającej użytkownikom przesyłanie anonimowych doniesień o przemocy, zwłaszcza tej związanej z przestępczością zorganizowaną i handlem narkotykami. Pełniła również funkcję administratorki pokrewnego projektu-Responsibilidad por Tamaulipas (hiszp. odpowiedzialność za Tamaulipas). Ostatni post z Valor por Tamaulipas opisuje ją jako “anioła, który poświęcił wszystko-swe życie, przyszłość, bezpieczeństwo i spokój (…) dla dobra ogółu”.

Nie po raz pierwszy osoby związane z tą platformą zostały ukarane za działalność reporterską. Od momentu powstania w 2012 roku Valor por Tamaulipas wielokrotnie padał celem gróźb i aktów przemocy, które niekiedy zmuszały administratorów do zawieszenia funkcjonowania portalu.

Dzięki mediom społecznościowym Valor por Tamaulipas gromadzi raporty od użytkowników ze stanu Tamaulipas, który od 2006 roku jest siedliskiem niekończących się narkotykowych konfliktów i korupcji. W lutym 2013 roku niezidentyfikowana grupa narkotykowa rozsyłała broszury z ofertą 600 tysięcy peso meksykańskich (czyli około 44 tysięcy dolarów amerykańskich) za informację o miejscu pobytu administratorów należących do organizacji wirtualnych kont. Niedługo po tym @ValorTamaulipas ogłosił, że zamierza zaniechać publikacji, ale od tego czasu portal zdążył się odrodzić-okrutne zbrodnie pozostają plagą Tamaulipas, a obywatele nadal o nich informują.

Konflikt zmusił wiele tradycyjnych mediów informacyjnych do zarzucenia publikacji o branży narkotykowej: Komitet Ochrony Dziennikarzy szacuje, że od 2006 roku zamordowano w Meksyku 16 dziennikarzy, przeważnie z powodu ich doniesień o korupcji i zbrodniach związanych z narkotykami. Jak mówi Dario Ramírez, główny dyrektor Article 19 w Meksyku i Ameryce Środkowej: “Przemoc wobec prasy w Tamaulipas i fakt, że meksykańskie władze nie bronią wolności słowa, wytworzyły informacyjną próżnię w kwestiach związanych z bezpieczeństwem publicznym. Media społecznościowe wypełniły tę lukę i zapewniły obywatelom łatwy dostęp do wiadomości o tych problemach”.

Podczas gdy przedstawiciele mediów obywatelskich i społecznościowych przerywają milczenie doniesieniami o tym, co widzą i słyszą wokół siebie, grupy podobne do Valor por Tamaulipas i osoby pokroju Fuentes Rubio stają się głównym celem organizacji narkotykowych.

Autor: Tlanonotsalistli
Tłumaczenie: Karolina Mruk
Źródło: Global Voices


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MilleniumWinter 04.11.2014 06:30

    Warto było?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.