Zagraniczne banki zarabiają krocie w Polsce

Opublikowano: 11.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 9

Okazuje się, że polskie banki, które są kontrolowane przez zagraniczny kapitał, mają bardzo duży wpływ na wyniki finansowe macierzystej grupy. Działający na terytorium naszego kraju mBank wypracował w 2017 roku 450 mln euro zysku operacyjnego. Stanowiło to 91,8 proc. wyniku swojej macierzystej grupy, czyli niemieckiego Commerzbank. Jeszcze większe udziały miał Bank Millennium. W 2017 roku wypracował 260 mln euro zysku operacyjnego, co stanowiło 92,9 proc. całkowitego wyniku kontrolującej ten bank portugalskiej grupy BCP.

“W całej Europie nie ma drugiego kraju, który by tak lekkomyślnie sprzedał banki” – stwierdził swego czasu Józef Oleksy w trakcie rozmowy z Aleksandrem Gudzowatym (potajemnie nagrywanej). Niestety, były premier z ramienia SLD miał wiele racji. Dzika prywatyzacja z lat 1990. i początku dwutysięcznych doprowadziła do sytuacji, w której banki zostały sprzedane za niewielką część swojej wartości.

Pośrednim efektem powyższego było również to, iż udział banków zagranicznych wśród 10 największych banków wynosił ponad 60 proc. (dla porównania: we Francji udział banków zagranicznych wśród 10 największych wynosi 5 proc., w Niemczech 8 proc., a w Wielkiej Brytanii – 15 proc.).

Sytuacja kiedy 60 proc. największych banków jest kontrolowana przez zagraniczny kapitał, jest niestety charakterystyczna dla państw neo-kolonialnych. Głównym efektem takiego statusu własnościowego jest fakt, że co roku gigantyczne pieniądze opuszczały nasz kraj w postaci dywidend, różnego rodzaju opłat licencyjnych czy kosztów obsługi “pożyczek”, które banki-matki nakazują zaciągać swoim bankom-córkom z krajów neo-kolonialnych. Taki transfer pieniędzy powoduje, że Polsce znacznie trudniej było dogonić pod względem kapitałowym rozwinięte kraje Europy Zachodniej.

Obecnie udział zagranicznych grup w polskim sektorze bankowym nie jest już tak duży jak przed laty (głównie z powodu przejęcia od Włochów kontroli nad Bankiem PEKAO przez Grupę PZU). Niemniej warto odnotować, że dla niektórych zagranicznych właścicieli posiadanie jakiegoś polskiego banku jest wciąż niezwykle zyskowne. Dla przykładu: działający na terytorium Polski mBank wypracował w 2017 roku 450 mln euro zysku operacyjnego. Stanowiło to aż 91,8 proc. wyniku swojej macierzystej grupy, czyli niemieckiego Commerzbank. Jeszcze większe udziały miał Bank Millennium. W 2017 roku wypracował 260 mln euro zysku operacyjnego, co stanowiło 92,9 proc. całkowitego wyniku kontrolującej ten bank grupy Banco Comercial Portugues (BCP).

Powyższe przykłady pokazują, że polskie banki, które są kontrolowane przez zagranicznych właścicieli, są dla nich prawdziwymi perłami w koronie. Zyski na poziomie przekraczającym 90 proc. całej grupy muszą robić wrażenie.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jazmig
Użytkownik
jazmig

Powiedzmy sobie jasno: polskie banki wcale nie są konkurencyjne wobec zachodnich. PKO BP ma o wiele mniejsze oprocentowani lokat niż inne banki, nie oferuje żadnych udogodnień posiadaczom kart płatniczych, dlatego banki zagraniczna zarabiają pieniądze,

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Oskubani Polacy muszą być dumni, że ich zagraniczne banki mają się coraz lepiej.