„Zaginiony świat” sprzed 10 000 lat na dnie Bałtyku

Opublikowano: 24.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 627

Wspólna misja polskich i litewskich naukowców przebadała tysiącletnie pozostałości lasu, który zatonął w rejonie wioski Juodkrantė koło Kłajpedy na Litwie.

O badaniach opowiada „​​Science in Poland”. Według naukowców zatopiony las był dość gęsty. Zniknął pod wodą w końcowej fazie epoki lodowcowej, kiedy Morze Bałtyckie dopiero co formowało się w wyniku wycofywania się pokrywy lodowej.

Ekspedycję poprowadzili specjaliści z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Uniwersytetu w Kłajpedzie. Ich celem było przygotowanie dokumentacji fotogrametrycznej znalezisk. Naukowcy wykonali około trzech tysięcy zdjęć podwodnych, które zostaną wykorzystane do stworzenia trójwymiarowych modeli zatopionych drzew.

Poinformowano, że w ekspedycji wziął udział szkuner Brabander Uniwersytetu w Kłajpedzie. Polscy archeolodzy przetestowali także nowy zestaw kalibracyjny, który pozwala na dokładniejsze skalowanie i identyfikację obiektów na zdjęciach podwodnych.

„Zaginiony świat” znajduje się na dnie Morza Bałtyckiego w pobliżu wioski Juodkrantė. Wiek drzew szacuje się na 9-10 tysięcy lat. Zostały one odkryte podczas skanowania dna morskiego przez litewskich archeologów, którzy później poprosili o pomoc swoich kolegów z Polski.

Zdaniem ekspertów obszar morski, w którym znajduje się zatopiony las, może dostarczyć nowych informacji o życiu ludzi pod koniec epoki lodowcowej. Naukowcy uważają, że obszar ten był w tym czasie zasiedlony. Dlatego naukowcy mają nadzieję znaleźć ślady ludzkiej obecności.

Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 24.07.2019 20:18

    W Polsce w kilku miejscach na wybrzeżu można znaleźć pnie starych drzew, pozostałości pradawnych lasów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.