Zaczyna się budowa państwowego holdingu spożywczego

Opublikowano: 24.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 641

Mimo pewnych sprzeczności w rządowych zapowiedziach, wytypowano już siedemnaście spółek przeznaczonych do konsolidacji w ramach tworzenia państwowego holdingu spożywczego. Podstawowym celem jego budowy ma być zapewnienie polskim rolnikom popytu na ich produkty. Najprawdopodobniej przedsięwzięciu nie będzie jednak towarzyszyć sieć sklepów.

Właśnie utworzenie sieci sklepów spożywczych pod patronatem państwa wprowadziło pewne zamieszanie. Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w maju twierdził, że utworzeniu Polskiego Holdingu Spożywczego, bo taką roboczą nazwę ma nowy projekt, mogłoby towarzyszyć właśnie utworzenie placówek handlowych. Później Soboń zaczął wpierw wycofywać się ze swoich zapowiedzi, aby następnie plątać się w kolejnych wersjach.

Sam państwowy holding spożywczy najprawdopodobniej nie pozostanie jedynie w sferze deklaracji. Wytypowanych miało zostać już nawet siedemnaście podmiotów należących do Skarbu Państwa, które zostaną poddane procesowi konsolidacji. Cała procedura ma zostać przeprowadzona przy wykorzystaniu Krajowej Spółki Cukrowej. W chwili obecnej działa ona na rynku cukru, skrobi i zbóż.

Dokładne badania i analizy przedsiębiorstw mają zostać wykonane do końca roku, a będzie w nich uczestniczyć międzynarodowa firma doradcza KPMG. Podstawowym celem państwowego holdingu ma być zwiększenie konkurencji na rynku rolno-spożywczym. W ten sposób polscy rolnicy mieliby otrzymać możliwość wejścia na rynek, przy równoczesnym zachowaniu atrakcyjnych cen ich produktów.

Na podstawie: 300gospodarka.pl, Biznes.wprost.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. LichoNiespi 24.07.2020 12:42

    Oni chca zrobic takie ustawy-ustawki azeby z tego roilnika zrobic kolchoznika, chlopa panszczyznianego po prostu niewolnika ktory bedzie zmuszony azeby wyzyc z miski ryzu sprzedac np. krowe o ile jeszcze tej krowy nie odebrano jemu. A to wszystko dzieki im samym polskim rolnikom ktorzy strajkujac tyle razy przeciwko tzw Blugopisowi czy Gumce w dalszym ciagu glosowali na nich ognorujac tzw PZPR-I tzn Polska Zjednoczona Partia Rolnikow Indiwidualnych.

  2. kufel10 25.07.2020 01:27

    A skąd wiesz co chcą zrobić z rolnika? Najlepiej niech rolnik dostaje 1zł za kilo np kartofli a ty i tobie podobni tumem szturmujecie niemieckie i inne zagraniczne sklepy gdzie płacicie za ten towar 5zł. A wystarczyło pójść do rolnika i zapłacić po 4zł, wszyscy byliby szczęśliwi. Natomiast zorganizowanie tej jakże trudnej logistycznie operacji wymagałoby od was uruchomienia skomplikowanego procesu myślenia, a później ruszenia swej tłustej d**y sprzed telewizora. To już dla was, lemingów, za wiele jak na jeden dzień, prawda? Więc trzymam kciuki za ten nowy rządowy plan.

  3. Urnelius 25.07.2020 02:06

    Obecnie prawie żadna sieć sklepów nie jest polska. Lidl z Czech wyprowadził niemal 100% dochodów. Celem władzy jest wprowadzenie konkurencji, której zysk zostawałby w Polsce. Jest to centralizacja, której nie lubię, ale w obliczu obecnej sytuacji na rynku sklepów, uważam, że jest to uzasadnione. Lot miał być sprzedany. Orlen miał być sprzedany. Wybaczcie, sprywatyzowany. Na chwilę obecną jest to konieczne. Kiedy pojawi się dominacja polskiego kapitału, będzie potrzebny obcy. Np. Lidl jest liderem moim zdaniem innowacji w sieciach, wymusza dźwiganie poziomu usług. To zaleta. Ale jego zysk trafia do Niemiec, nie do Polski.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.