Z PRL do kapituły Komorowskiego

Opublikowano: 22.05.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 570

Współwłaściciel Grupy ITI Mariusz Walter i dziennikarz ekonomiczny TVP Tadeusz Mosz zostali powołani przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w skład Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP – poinformował portal wirtualnemedia.pl. W latach 1980. Walter i jego “koncepcje propagandowe” wychwalał sam Jerzy Urban, a Tadeusz Mosz był specem od gospodarki w komunistycznej telewizji.

“Nadaje się na głównego konsultanta, jakiegoś szefa programowania, szefa realizacji programów radiowych i TV – jednym słowem nie kierownika działu propagandy, lecz główną siłę koncepcyjno-fachową. Najzdolniejszy w ogóle redaktor telewizyjny w Polsce, organizator i koncepcjonista. Przedstawia tow. Rakowskiemu i mnie sporo interesujących koncepcji ogólnopolitycznych i propagandowych” – tak pisał w 1983 r. Jerzy Urban do gen. Czesława Kiszczaka, zachwalając towarzysza Mariusza Waltera, członka PZPR od 1967 r. Zespół, na którego czele miał stanąć Walter, miał poprawić wizerunek Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej w społeczeństwie. Na jego powstanie ostatecznie nie zgodził się Czesław Kiszczak.

Innym specjalistą Komorowskiego od ekonomii jest Tadeusz Mosz, którego jeden z występów w latach 1980. możemy obejrzeć TUTAJ. Mosz zaczął pracę w TVP w 1980 r., pracę kontynuował w stanie wojennym. “Byłem początkującym dziennikarzem i stan wojenny zastał mnie w Telewizji Polskiej. Nie miałem jeszcze wtedy konkretnej historii zawodowej, trudno więc było mnie nie zweryfikować” – mówił w wywiadzie dla “Press”.

Spośród osób związanych z mediami w składzie Kapituły znaleźli się także: Jerzy Sikora (prezes stacji TV Biznes, należącej do Polsatu), Paweł Jabłoński (zastępca redaktora naczelnego “Rzeczpospolitej”), Paweł Ławiński (zastępca redaktor naczelnego “Gazety Wyborczej”) i Marcin Piasecki (zastępca redaktora naczelnego “Dziennika Gazety Prawnej”) – czytamy na portalu wirtualnemedia.pl.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest formą uhonorowania i promocji najlepszych polskich firm oraz instytucji badawczych prowadzących rynkową działalność gospodarczą. Przyznawana była w przeszłości w latach 1998-2005, gdy prezydentem był Aleksander Kwaśniewski.

Opracowanie: wg
Na podstawie: wirtualnemedia.pl
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. edek 22.05.2011 22:20

    @jegor
    Wrzuć na google hasło:”jak powstało iti”
    A co do samej nagrody. Zobaczymy kto będzie ją dostawał. Śmiać mi się chciało, jak np. godło Teraz Polska dostawały firmy zagraniczne. Np. zott.

  2. jegor 22.05.2011 22:57

    @edek ..
    Był czas, że w różnych dziwnych okolicznościach powstawało wiele różnych dziwnych bytów. Takie coś z niczego. Zresztą nie tylko iti, godne pamięci (choć z drugiego bieguna kreowania bytów) są spółka Telegraf, fundacja prasowa Solidarności, i pewne radyjo. Dlaczego więc jedni założyciele mają palić się ze wstydu i chodzić w cieniu, skoro inni wynoszeni są na piedestały i akceptują to bez zażenowania.
    Mimo wszystko – po 20 latach od zmiany systemu – marzy mi się Polska bez liszeńców. Inaczej trzeba uznać iż jest prawem uniwersalnym twierdzenie Józefa Stalina o nasilaniu się walki klasowej wraz z postępującymi sukcesami w dziele budowania komunizmu.

    A co do zasad nagrody gospodarczej prezydenta to chcę wierzyć, że nie jest podstawowym warunkiem jej otrzymania wpłacenie pewnej sumy na konto organizatora fety, jak to ma miejsce w przypadku innych gospodarczych nagród, tak polskich jak i zagranicznych.

  3. edek 23.05.2011 08:47

    To nie jest problem rozliczania się w nieskończoność. Niemcy to zrobili i mają spokój. U nas nie doszło do rozliczeń po komuniźmie. Problem w tym, że grupy interesów skupione wokół służ” specjalnych i ówczesnych bonzów PZPR robili określone interesy, często niezgodnie z prawem. I to się ciągnie do dziś. Zobacz ile afer było w ciągu tych 20 lat. Tym bardziej niebezpieczne jest uczestnictwo uczestników skorumpowanego systemu w tworzeniu mediów. A te nigdy nie są obiektywne. Akurat TVN bardzo dobrze wywiązuje się z roli obrońcy systemu i indoktrynacji społeczeństwa. To nie przypadek, jak się okazuje. Przy odpowiednim nastawieniu społecznym mogłoby dojść do “wysadzenia z siodła” ludzi stojących za tymi mediami. I może do zmiany w Polsce na system chroniący wszystkich obywateli, a nie tylko dawnych i nowych beneficjentów. A tak nie doszło nawet do dekomunizacji. Czyli TVN i inne media spełniają swoją rolę bardzo dobrze.

  4. Sebek 23.05.2011 17:37

    Zgadzam się. I w imię tej obrony systemu, sieją propagandę o tym, że PO jest liberalne i że mamy wolny rynek, żeby czasem ludzie nie kapnęli się, że w dalszym ciągu mamy socjalizm.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.