Z iskry płomień

Opublikowano: 30.12.2011 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 418

Jak donoszą artykuły na stronie antiwar.com, narasta groźba kolejnych konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, który jest bardziej niż kiedykolwiek beczką prochu, mogącą wybuchnąć od najdrobniejszej iskry.

W ostatnich dniach Iran zagroził zamknięciem cieśniny Ormuz, przez którą transportowane jest blisko 30% nafty dla świata, jeśli zostaną uchwalone kolejne sankcje. Zachód, a właściwie Izrael i Stany Zjednoczone, w tej właśnie kolejności, a za nimi kraje satelickie Ameryki, wciąż przykręca śrubę sankcji przeciw Teheranowi, mimo iż nie ma żadnego dowodu na prowadzenie przez Iran wojennego programu nuklearnego, a całe zasoby uranu w tym kraju są, wraz z laboratoriami atomowymi monitorowane i kontrolowane przez MAEA. Ze ściśle prawnego punktu widzenia, zarówno sankcje, jak i bezustanne grożenie Iranowi atakiem i wojną przez Izrael i Stany Zjednoczone, są zatem rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego. Jest to jednak pomijane milczeniem i przez polityków i przez usłużne zachodnie media. Biorąc pod uwagę, kto steruje polityką bliskowschodnią Waszyngtonu, który z kolei dominuje nad ONZ-em, nie powinno to nikogo dziwić.

Jak donoszą dziennik “Ha’aretz” i “Daily Beast”, administracja Obamy prowadzi od jakiegoś czasu tajne dyskusje z Izraelem, na temat znalezienia pretekstu do ataku na Iran. Rozpoczęły się one po komentarzu Sekretarza Obrony USA, Leona Panetty, który stwierdził w początkach grudnia, że atak na Iran może doprowadzić do “pożaru” na Bliskim Wschodzie, którego USA i Izrael mogą potem głęboko żałować. Wywołało to furię rządu Izraela, który, poprzez swego ambasadora w Waszyngtonie, Michaela Orena, złożył oficjalną skargę (demarche) na Panettę. Natychmiastową reakcją na tą skargę było ogłoszenie przez Biały Dom, że USA mają własny “ostatnią granicę” w kwestii irańskiej oraz stwierdzenie przez Panettę, w wywiadzie dla CBS, że Iran może mieć broń atomową już za rok, że jest to absolutnie nie do przyjęcia dla Stanów Zjednoczonych, i że Ameryka zaatakuje Iran by temu zapobiec.

Dyskusja między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi (kolejność nieprzypadkowa) obraca się wokół zadecydowania co ma stanowić pretekst do ataku – wyproszenie przez Iran międzynarodowych inspektorów, rozpoczęcie wzbogacania uranu do 90%, wymaganych do budowy “bomby”, czy tylko zainstalowanie nowych, wydajniejszych wirówek w zakładzie wzbogacania w Kom.

Jak się wydaje, Stany Zjednoczone mają problemy z kontrolowaniem swego “sojusznika” przed wyborami prezydenckimi w 2012 r. Premier Netanjahu wciąż odmawia uzależnienia ataku na Iran od pozwolenia Waszyngtonu, a sytuacja polityczna w Ameryce, gdzie obie partie ubiegają się o żydowskie fundusze na kampanię wyborczą, uniemożliwia jakiekolwiek naciski na Izrael.

Sojusznik Iranu, Syria, stoi na krawędzi wojny domowej, rośnie wciąż liczba ofiar, a wiadomości na temat tego co się tam dzieje są sprzeczne. Nie wiadomo, czy opozycja wobec reżymu Baszara Al-Asada jest autentyczna, czy też są to ruchawki rozpętane i wspierane przez wywiady Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Administracja Obamy potwierdziła, że zaleciła Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych przygotowanie planów interwencji w Syrii, w tym “no fly zone”, strefy zamkniętej dla lotów, podobnie jak na początku interwencji w Libii, oraz “strefy bezpieczeństwa” dla rebeliantów i wreszcie “humanitarnej” pomocy dla nich. Ameryka chce, jak się wydaje, użyć tradycyjnej taktyki popierania grup, które zgodzą się na długoterminową obecność USA w Syrii. Reakcja Rosji, która w Syrii rozbudowuje w porcie Tartus jedyną na Morzu Śródziemnym bazę dla swej marynarki jest na razie trudna do przewidzenia.

W Izraelu tymczasem wciąż rośnie liczba zezwoleń dla domów dla żydowskich osadników. Równocześnie skrajnie prawicowy rząd tego kraju uchwala i wprowadza w życie wciąż nowe prawa dyskryminujące obywateli izraelskich narodowości arabskiej.

W grudniu rząd Izraela wydał zezwolenia na budowę ponad 1100 nowych domów dla żydów, w nielegalnych osiedlach na terenach okupowanych. Według niektórych komentarzy ma to być “kara” za przyznanie Palestynie członkostwa UNESCO. Jak wyjawili dziś wysocy rangą członkowie rządu Izraela, Autonomia Palestyńska zaoferowała Izraelowi rozmowy pokojowe bez kondycji wstępnych. Izrael uprzednio odmówił uczestnictwa w takich rozmowach, gdyż Palestyńczycy domagali się zamrożenia żydowskiego osadnictwa. Mimo że tym razem nie postawili takich warunków, Izrael nie zgodził się na rozmowy. Jest w tej chwili tak pewny siebie, że pozwala sobie na demonstracyjne lekceważenie opinii międzynarodowej i nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

W Egipcie trwają wciąż niepokoje i zamieszki niezadowolonej z kierunku i zakresu reform populacji.

Rząd Stanów Zjednocoznych prowadzi tajne rozmowy z egipską juntą wojskową, by zmusić nowo wybrany rząd cywilny do utrzymania w mocy i honorowania Traktatu Pokojowego z Izraelem. Ameryka i Izrael obawiają się, że rząd cywilny może w tej kwestii pójść za żądaniami narodu egipskiego, zamiast poprzeć interesy Waszyngtonu i Tel Awiwu. Nie jest to nic nowego, Stany Zjednoczone przez dziesięciolecia mieszały się w wewnętrzne sprawy Egiptu w interesie Izraela, popierając dyktatora Mubaraka, a po jego upadku promując wice-prezydenta Omara Sulejmana, szefa tajnej policji, na nowego przywódcę.

Ktoś może zapytać jakie to wszystko ma to znaczenie dla Polski, i co to kogo w Polsce obchodzi. Biorąc jednak pod uwagę, że żyjemy w “Globalnej Wiosce”, większa wojna na Bliskim Wschodzie zagraża nie tylko najbliższemu sąsiedztwu, ale całemu światu, w tym także siłom, które do takiej wojny podżegają. Jak dotąd media głównego nurtu wciąż publikują propagandę islamofobii i kłamstw straszących irańskim atomem, a skrupulatnie unikają rozważenia skutków takiej wojny i zagrożeń które może ona przynieść regionowi, Europie, (w tym też Polsce), a wreszcie światu.

Autor: Herstoryk
Nadesłano do “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. http://news.antiwar.com/2011/12/28/report-israel-us-discuss-excuses-for-attacking-iran/

2. http://www.nytimes.com/2011/12/21/world/middleeast/
pentagon-officials-qualify-panettas-iran-remarks.html?_r=1

3. http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/
israel-u-s-discuss-triggers-for-military-strike-on-iran-1.404106#.Tvs6CHjPt0I.gmail

4. http://www.thedailybeast.com/articles/2011/12/28/
u-s-israel-discuss-triggers-for-bombing-iran-s-nuclear-infrastructure.html

5. http://news.antiwar.com/2011/12/28/obama-secretly-preparing-for-syria-intervention/

6. http://news.antiwar.com/2011/12/27/us-in-secret-talks-with-egypts-military-rulers-on-israeli-peace-treaty/

7. http://news.antiwar.com/2011/12/18/israel-announces-1000-new-homes-in-settlements/


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.