Pacjentowi przeszczepiono nos wyhodowany na ramieniu

Opublikowano: 26.11.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1315

Chirurdzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie i Instytutu Claudiusa Rego we Francji z powodzeniem przeszczepili wydrukowany w 3D nos, który wyrósł na ramieniu pacjenta. Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tuluzie nawiązali współpracę z firmą Cerhum. Wykorzystuje bardziej zaawansowane chemikalia niż jego odpowiedniki i drukuje kości na drukarce 3D.

Celem jest pomoc pacjentowi, który prawie dziesięć lat temu stracił większość nosa, a także przednią (czołową) część podniebienia. W 2013 roku zdiagnozowano u niego raka płaskonabłonkowego jamy nosowej. Pacjent, który przeżył raka, żył bez nosa przez wiele lat, zanim zdecydował się zrekonstruować go za pomocą płatów skórnych. Jednak interwencja nie przyniosła rezultatu, nie pomogła też proteza nosa. Teraz pacjent otrzymał możliwość rekonstrukcji nosa z uwzględnieniem indywidualnych cech.

Wszystko odbyło się w dwóch etapach. Najpierw stworzono niestandardowy biomateriał wydrukowany w 3D, który zastąpił chrząstkę, wykorzystując obrazy sprzed utraty nosa i wszczepienia go w przedramię pacjenta. W ten sposób przeszczepy skóry pobrane z okolicy skroni zwiększyły niezbędne naczynia krwionośne. Dwa miesiące później chirurdzy z Uniwersytetu w Tuluzie przeszczepili wydrukowany w 3D nos, już z tkanką, na twarz pacjenta.

W komunikacie prasowym czytamy, że mikrochirurgia została wykonana w celu połączenia naczyń krwionośnych wyrastających ze skóry dłoni z naczyniami na twarzy. Pacjent przebywał w szpitalu tylko 10 dni i przez trzy tygodnie po operacji otrzymywał kurację antybiotykową. Podobno czuje się już dobrze.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.