Wydrenują nas na szaro?

Opublikowano: 09.05.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 655

Komisja Europejska ostrzega przed zagrożeniem wynikającym z nierównomiernego podnoszenia wymogów kapitałowych dla banków w różnych krajach członkowskich. Brak koordynacji w podnoszeniu wymogów kapitałowych może doprowadzić do drenażu aktywów filii, by dokapitalizować banki-matki.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, stanowisko Komisji Europejskiej jest istotne dla Polski. Aktywa filii zagranicznych banków wynoszą u nas aż 67,6% wszystkich aktywów bankowych. „Nawet jeśli nie celowo, to gdy wymogi kapitałowe rosną w kraju głównej siedziby banku, występuje często naturalna tendencja repatriacji kapitału z krajów jego filii. W konsekwencji powstaje często zachęta dla banków do nieproporcjonalnego delewarowania w krajach goszczących ich filie” – czytamy w analizie Komisji Europejskiej.

Aby spełnić podwyższone wymogi kapitałowe w jednym kraju, banki mogą również zmniejszać liczbę udzielanych kredytów przez ich filie lub spółki zależne w innych krajach, a nawet je sprzedawać. Oznacza to mniejszą liczbę kredytów m.in. dla firm, co może mieć szkodliwy wpływ na gospodarki krajów goszczących filie.

Tymczasem to właśnie filie zachodnich banków dominują w regionie Europy Środkowo-Wschodniej; rodzime banki odgrywają niewielką, czasem marginalną rolę. Aktywa banków-córek stanowią średnio ponad 70% wszystkich aktywów bankowych w tych krajach: na Słowacji i Estonii ok. 95%, w Czechach niemal 90%, w Bułgarii i na Litwie ponad 83%, w Rumunii 76%, na Łotwie prawie 69%, w Polsce blisko 68%, a na Węgrzech – ponad 56%.

Większość krajów starej „15” cechuje niski udział aktywów filii zagranicznych banków: w Holandii to tylko 5,3% wszystkich aktywów bankowych, w Szwecji – 6,9%, w Hiszpanii, Niemczech i Francji – po ok. 10%, we Włoszech – 13,4%, w Austrii, Niemczech, Grecji, Portugalii – po ok. 20%.

UE ma wprowadzić nowe wymogi dotyczące jakości i ilości kapitałów banków – wynikają one z porozumienia przywódców G-20, zwanego Bazyleą III, które ma w założeniu zmniejszyć ryzyko kryzysu finansowego na wzór tego, który wybuchł w 2008 r.

Aby wdrożyć Bazyleę III, Komisja Europejska 9 miesięcy temu zaproponowała projekt dyrektywy o wymogach kapitałowych tzw. CRD IV. Od tego czasu kraje UE zgłaszały swoje pomysły, m.in. większej – niż proponowała KE – swobody w podnoszeniu wymogów kapitałowych. Zdaniem KE swoboda ta powinna być ograniczona albo rekompensowana np. poprzez wzajemne podnoszenie wymogów kapitałowych przez kraje, a najlepiej, żeby tzw. bufory bezpieczeństwa dla banków były koordynowane na poziomie całej UE.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. pasanger8 09.05.2012 15:30

    Podziękujmy tym ,którzy bez mydła sprzedali ponad 80% sektora bankowego w Polsce zagranicznym podmiotom i zwróćmy uwagę -jakoś dziwnym trafem żaden z rozwiniętych gospodarczo krajów nie wypuścił z ręki kontroli nad sektorem bankowym-zagraniczne podmioty mają góra 10% udziału w rynku.

  2. shuang 09.05.2012 20:27

    @pasanger8: a Ty tak przemyślałeś co piszesz? Bo ten co mówił “Balcerowicz musi odejść” już nie mówi. Już nic nie mówi. 🙂

  3. pasanger8 09.05.2012 22:12

    Myśli tak wielu ludzi -wszystkich nie zamkną lub nie popełnią ,,samobójstwa”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.