Wulkan Yellowstone znowu budzi obawy

Opublikowano: 10.06.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 457

Naukowcy monitorujący największy aktywy superwulkan świata, Yellowstone, zwracają uwagę na dziwne zachowanie niektórych znanych gejzerów. Gejzer Steamboat znajdujący się w Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych, w tym tygodniu wybuchł już ósmy raz w tym roku, a naukowcy nie wiedzą dokładnie, co jest przyczyną takiego wzmożenia jego działalności.

Ten gejzer znajduje się na obszarze zwanym Basenem Gejzerów Norrisa (Norris Geyser Basin), który uważany jest za najgorętszy i najbardziej zmienny obszar termiczny w Parku Yellowstone.

Steamboat (Steamboat – w języku angielskim „statek parowy”) nie ma zbyt częstych erupcji i przerwy między nimi potrafiły trwać kilka lat. Jednak formalnie jest to najwyższy czynny gejzer na świecie. Podczas erupcji wysokość strumienia wody osiąga około 91 metrów.

Gejzer ten był aktywny w poniedziałek, a wcześniej cztery razy w maju, dwukrotnie w kwietniu i raz w połowie marca. Warto zaznaczyć, że ta marcowa erupcja była poprzedzona długim okresie spokoju. Poprzednia erupcja nastąpiła we wrześniu 2014 roku.

Naukowcy zauważyli, że tegoroczne aktywność pod względem intensywności emisji gejzera, była nieznacznie mniejsza od tych notowanych w przeszłości. Podczas erupcji z kwietnia Steamboat wystrzelił około 200-400 metrów sześciennych wody. To 10 razy mniej niż wyrzuca inny słynny i bardzo regularny pod względem erupcji gejzer w Yellowstone – Old Faithful.

Chociaż Kaldera Yellowstone jest uważany za aktywną, naukowcy uważają, że jest mało prawdopodobne, aby mogło dojść tam do erupcji w ciągu następnego tysiąclecia. Niektórzy jednak obawiają się, że rosnąca aktywność hydrotermalna może być zapowiedzią zwiększenia aktywności wulkanicznej w superwulkanie znajdującym się w centrum USA.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Rozbi
Użytkownik
Rozbi

W 1964 roku ten gejzer wybuchł 29 razy :) I nic się (chyba) nie stało.

edek
Użytkownik
edek

Jeśli jest choć cień nadziei, że Ziemia ma jednak jakąś świadomość (może zbiorową wszystkich istnień?), to Yellowstone może wybuchnąć…
;)