Wszechświat może być pojedynczą całością i mieć świadomość

Opublikowano: 24.12.2022 | Kategorie: Paranauka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2067

Ludzkość od wieków zadaje sobie pytanie, czym jest świadomość i jak powstaje? Istnieje kilka teorii, które próbują to wyjaśnić, ale żadna nie została jeszcze przyjęta za obowiązującą.

Jedną z najczęściej wskazywanych teorii jest materializm. Teoria ta głosi, że świadomość jest generowana przez materię, tj. aktywacja neuronów w mózgu. Druga teoria to dualizm umysł-ciało. Jest to prawdopodobnie lepiej znane jako religia lub duchowość. Tutaj świadomość różni się od materii. Jest to część alternatywnej cechy osoby, którą w kategoriach religijnych można nazwać duszą.

Istnieje trzecia opcja, która nabiera rozpędu w niektórych towarzystwach naukowych – panpsychizm. Zgodnie z tą teorią cały wszechświat jest zajęty przez świadomość. Panpsychizm jest obecnie przedmiotem wielu dyskusji wśród fizyków, neurologów i innych badaczy. W pewnym momencie w trakcie tej dyskusji osoba musi zrozumieć, że wszystko, czego doświadczamy, jest rozciągane i interpretowane przez naszą świadomość. Bez niej kosmos w ogóle nie istnieje, a przynajmniej nie istnieje bez jakiegoś rodzaju świadomości, która by o tym świadczyła. W niektórych kręgach fizyki dominującą teorią jest rodzaj pola protoświadomości.

W mechanice kwantowej cząstki nie mają określonego kształtu ani dokładnego położenia, dopóki nie zostaną zaobserwowane lub zmierzone. Czy to jest protoświadomość? Według nieżyjącego już fizyka i filozofa Johna Archibalda Wheelera może tak być. Jest dobrze znany jako twórca terminu „czarna dziura”. Jego zdaniem każda cząsteczka materii zawiera w sobie cząstkę świadomości, którą czerpie z tego pola protoświadomości. Swoją teorię nazwał „antropiczną zasadą partycypacji”, która postuluje, że kluczem do tego procesu jest ludzki obserwator. Wheeler powiedział: „Uczestniczymy w tworzeniu nie tylko bliskiego i teraźniejszego, ale także odległego i starożytnego”. Jego zdaniem, podobnie jak buddyści, nic nie istnieje, jeśli nie ma świadomości zdolnej to zrozumieć.

Neurolog Christoph Koch z Allen Institute for Brain Science jest kolejnym zwolennikiem panpsychizmu. Koch mówi, że jedyną teorią, jaką mamy dzisiaj na temat świadomości, jest poziom świadomości siebie i świata. Organizmy biologiczne są świadome, ponieważ kiedy zbliżają się do nowej sytuacji, mogą zmienić swoje zachowanie, aby poruszać się po niej z tej perspektywy. Dr Koch próbuje dowiedzieć się, czy może zmierzyć poziom świadomości tkwiący w organizmie. Przeprowadzi kilka eksperymentów na zwierzętach. W jednym z nich planuje połączyć ze sobą mózgi dwóch myszy. Czy w końcu informacje zostaną między nimi udostępnione? Czy ich świadomość stanie się w pewnym momencie jednym połączonym, zintegrowanym systemem? Jeśli te eksperymenty zakończą się sukcesem, będzie w stanie połączyć mózgi dwóch ludzi.

Brytyjski fizyk Sir Roger Penrose jest kolejnym zwolennikiem panpsychizmu. W latach 1980. Penrose zaproponował, że świadomość istnieje na poziomie kwantowym i rezyduje w synapsach mózgu. Znany jest z łączenia świadomości z pewnymi zdarzeniami w mechanice kwantowej. Dr Penrose nie nazywa siebie panpsychistą. Jego zdaniem: „Prawa fizyki tworzą złożone systemy, a te złożone systemy prowadzą do świadomości, która następnie daje początek matematyce, która może zwięźle i inspirująco zakodować bardzo podstawowe prawa fizyki, które ją dały”.

Fizyk teoretyczny Bernard Haisch zaproponował w 2006 roku, że świadomość powstaje i jest przenoszona przez próżnię kwantową lub pustą przestrzeń. Każdy system, który jest wystarczająco złożony, aby wytworzyć określony poziom energii, może generować lub przenosić świadomość. Zasugerowano przeprowadzenie badania obserwacyjnego, aby to sprawdzić.

Zbadano tak zwaną lukę Parenago. Jest to obserwacja, że ​​chłodniejsze gwiazdy, takie jak nasze Słońce, krążą wokół centrum Drogi Mlecznej szybciej niż gorętsze. Niektórzy naukowcy przypisują to interakcjom z chmurami gazu. W przeciwieństwie do swoich gorętszych sióstr, chłodniejsze gwiazdy mogą poruszać się szybciej dzięki „jednokierunkowemu promieniowaniu strumieniowemu”. Takie gwiazdy emitują dżet na wczesnym etapie ich powstawania. Naukowcy sugerują, że może to być przykład gwiazdy celowo manipulującej sobą w celu uzyskania prędkości.

Dane obserwacyjne dają wiarygodny obraz we wszystkich miejscach, w których obserwuje się lukę Parenago. Gdybyśmy mówili o interakcji z chmurami gazu, tak jak ma to obecnie miejsce, to każda chmura miałaby swój własny skład chemiczny, a co za tym idzie, powodowałaby inne zachowanie gwiazdy. Dlaczego więc wszystkie zachowują się tak samo?

Odkrycia Kosmicznego Teleskopu Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego misją jest badanie gwiazd, mogą dostarczyć więcej danych, które dodatkowo potwierdzą lub osłabią ten pogląd. Z drugiej strony eksperci przekonują, że obecność pola protoświadomości może służyć jako substytut ciemnej materii. Uważa się, że ciemna materia stanowi około 95% wszechświata, chociaż naukowcy nie mogą jej wykryć. Jeśli więc świadomość jest właściwością, która pojawia się na poziomie subatomowym, kiedy cząsteczki łączą się, to w jakiś sposób te maleńkie cząstki świadomości tez się łączą.

Ilustracja: Comfreak (CC0)
Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Szwęda 24.12.2022 14:09

  Ja tam zawsze uważałem, że im prostsze wytłumaczenie tym bliższe prawdy. W świadomości pewnie nie ma niczego kosmicznego i dotyczy wyłącznie tego co znajduje się w naszym mózgu a znajduje się bardzo wiele, bo liczba połączeń między neuronami jest olbrzymia. Natomiast ciekawym zjawiskiem które być może naprowadzić na lepsze zrozumienie istoty świadomości są przypadki jej całkowitej utraty, np. podczas snu bez snu, albo działania anestetyków lub etanolu itd.

 2. rici 24.12.2022 22:50

  Szweda to takie najprostsze wytlumaczenie;
  Kazda twoja komorka ma swiadomosc, ktora jest wspolna dla danego organu ,ktory to te komorki tworza, wszystkie organy tworza twoja osobista swiadomosc. Swiadomosc wszystkich istniej na tej planecie tworzy swiadomosc Ziemi. Swiadomosc wszystkich planet ukladu slonecznego tworzy jego swiadomosc. Swiadomosc wszystkich takich ukladow slonecznach tworzy swiadomosc galaktyki, pozniej ida np. gromady galaktych, i na koniec swiadomos calego Uniwersum.
  Ty , ja wszyscy jestesmy czescia swiadomosci tego Uniwersum.
  To wszystko zalezy od stopnia swiadomosci poszczegolnego skladnika. Twoja komorka watroby, moze wiedzec ze jest czescia skladowa twojej watroby, ale raczej nie bedzie wiedziala ze jest czescia skladowa ciebie.
  Mysle ze to najprostsze wytlumaczenie.

 3. pikpok 25.12.2022 12:18

  rici,
  a czy Niemcy mają chociaż świadomość kto doprowadza do ruiny ich gospodarkę?
  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8615923,niemcy-elektrownie-jadrowe-energetyka-robert-habeck.html

 4. rici 25.12.2022 13:39

  Mysle ze maja, juz od dawna nawet w mediach sciekowych mowi sie ze to od decyzji amerykanow nalezalo otwarcie NS-2, jak rowniez ze za decyzjami EU stoja amerykanskie korporacje. Oczywiscie oficjalna rzadowa narracja jest zupelnie inna, ale jej juz nie wierzy jakies 70 % Niemcow. Kto jeszcze wierzy w propagande rzadowa mozna zobaczyc na ulicy czy w sklepie. Ci co sa w maskach to im wierza, z tym ze najwiecej jest starszych osob, ale trafiaja sie rowniez mlodzi. To az zal patrzec jak starsza osoba z chodzikiem, ktora ledwo idzie ,ale ma nalozony namordnik.
  A co do gospodarki to tylko te sredniej wielkosci firmy naleza do Niemcow, te wieksze maja wlascicieli na Waal Street, i to juz od czasow 1 wojny swiatowej. Z tych srednich firm to czesc nalezy do zydow, poniewaz zydzi chetnie zakladaja firmy w Niemczech, poniewaz na mocy “Grundgesetz” zydzi nie placa w Niemczech podatku dochodowego.
  Zupelnie inna jest sytuacja rowniez na rynku mieszkaniowym niz w Polsce, poniewaz w Niemczech tylko niektorzy inwestuja w mieszkania, glownie mieszkania kupuja ci ktorzy maja gotowke, i inwestuja w nie jako w dodatek do przyszlej renty/emerytury/. Wiekszosc mieszka w wynajetychch mieszkaniach, sa przez to rowniez bardziej mobili, moga w kazdej chwili zmienic miasto region, co prawda wiaze sie to z zwiekszonym kosztem wynajecia mieszkania, ale to ma zwiazek z przepisami. Nie mozna podniesc czynszu za mieszakanie wiecej niz raz na 8 lat i to maksimum o 5 %. Nie mozna tez wykwaterowc najemcy jak w Polsce. Sa takie kuriozalne sytuacje, ze np. ja za mieszkanie 75 m2 place 850 € warm, a sasiadka ktora wprowadzila sie w tym roku na takie samo mieszkanie placi 1450 €, a drugi sasiad ktory mieszka 50 lat placi 550€.

 5. pikpok 26.12.2022 08:38

  To by wyjaśniało skąd w Niemczech tylu sługusów i pasożytów w rządzie.

  Ciekawe dlaczego Józefina wyraz ,,pasożyt” pisany przez ,,d” nie przepuszcza ?

 6. Admin WM 26.12.2022 09:23

  Ponieważ komentarze z tym słowem łamałyby punkt 5b regulaminu WM.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.