Wysunięto teorię, że świadomość jest systemem kwantowym

Opublikowano: 10.02.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1926

Naukowcy rozważają teorię świadomości, która postrzega mózg jako system kwantowy. Teoria ta, znana jako „zorganizowana obiektywna redukcja stanu kwantowego” (OQR), zakłada, że ​​świadome doświadczenie powstaje w wyniku zjawisk kwantowych w mózgu. Chociaż pomysł ten przez dziesięciolecia pozostawał na marginesie głównego nurtu badań nad świadomością, ostatnie postępy w metodach testowania mogą w końcu rzucić światło na jego zasadność.

Teoria Orch-OR (Orchestrated Objective Reduction), opracowana przez Rogera Penrose’a, wybitnego fizyka, i Stuarta Hameroffa, anestezjologa, jest jednym z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych podejść do zrozumienia natury świadomości. Wbrew konwencjonalnym poglądom, które głoszą, że świadomość jest produktem połączeń między neuronami, Orch-OR sugeruje, że powstaje ona na poziomie kwantowym wewnątrz neuronów.

Teoria ta opiera się na założeniu, że mikrotubule w neuronach mogą być miejscem, w którym zachodzą procesy kwantowe, prowadzące do powstania świadomości. Mikrotubule to struktury komórkowe, które, oprócz zapewnienia wsparcia strukturalnego, mogą również odgrywać rolę w przetwarzaniu informacji na poziomie kwantowym.

Według Orch-OR, niestabilności grawitacyjne w podstawowej strukturze czasoprzestrzeni powodują załamanie funkcji fal kwantowych w mikrotubulach, co ma prowadzić do powstania świadomego doświadczenia. Te załamania funkcji falowych są połączone z nieliczalnymi doświadczeniami zakorzenionymi w fundamentalnej geometrii czasoprzestrzeni.

Jednak mimo fascynujących perspektyw, teoria ta spotkała się ze sceptycyzmem w środowisku naukowym. Krytycy kwestionują brak przekonujących dowodów eksperymentalnych oraz wykonalność załamania funkcji fal kwantowych w ciepłym, mokrym i hałaśliwym środowisku mózgu.

Pomimo tych wyzwań, ostatnie badania dostarczyły interesujących dowodów na istnienie przetwarzania kwantowego w mózgu. Przykładem może być odkrycie, że ptaki wykorzystują przetwarzanie kwantowe w swoim wewnętrznym kompasie, co sugeruje, że zjawiska kwantowe mogą odgrywać rolę w procesach poznawczych poza ludzkim mózgiem.

Pomimo kontrowersji, teoria Orch-OR otwiera nowe perspektywy w badaniach nad świadomością. Dalsze badania i eksperymenty są konieczne, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób kwantowe procesy w mózgu mogą przyczyniać się do powstawania świadomości i jakie implikacje to może mieć dla naszego rozumienia umysłu i jego działania.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Katarzyna TG 11.02.2024 10:50

  Jeśli świadomość jest systemem kwantowym to szpryce mRNA są tym czym zagłuszarki GPS dla nawigacji. Zwłaszcza że o mikrotubulach w kontekście technologii mRNA można całkiem sporo poczytać.

 2. Katana 11.02.2024 12:47

  Polega to na wyborze. Musi być i “tak” i “nie” by można było podjąć decyzję.

 3. MasaKalambura 11.02.2024 12:53

  Jeśli tak to 1, a nie to 0, to kwantowość w obliczeniach zakłada stany pośrednie. 40%tak+60%nie

 4. Katarzyna TG 11.02.2024 13:06

  Katana, jest jeszcze “nie wiem”. A bywa i “taknie”.

 5. MasaKalambura 12.02.2024 01:50

  Przy czym natura jest surrealistyczniej złożona, niż jakiś najbardziej szczególny i najnormalniejszy umysł ludzki byłby w stanie pomyśleć.

  Wszak to nie jest funkcja płaska, tylko 12 wymiarowa.

  Tak, nie i stany pośrednie (urojone) jednocześnie spinują i korelują w 12 hiperprzestrzeniach i superpozycjach.

  Jednocześnie i poza czasem.

  Wyprowadzenie synchronizującej myśli w takim układzie odniesienia drży i drga w więcej, niż 7 kolorach. Tak naprawdę w trzech. W rzeczywistości ostatecznej zaś w Jedynym.

  I Zerowym.
  Dwunastym, którego nie ma.

  Intuicja. Świadomość jelitowa.
  Potęga milczenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.