Wstrząs sejsmiczny na Bornholmie i w północnej Polsce

Opublikowano: 16.05.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1911

Duńskie media, w tym TV 2/Bornholm, donoszą o niewielkim wstrząsie sejsmicznym, który odczuli mieszkańcy duńskiej wyspy Bornholm, która położona jest w pobliżu miejsca, w którym wysadzono gazociąg Nord Stream. Zgodnie z raportami, wstrząs miał magnitudę 2,3 i jego epicentrum znajdowało się w północnej Polsce, około 150 kilometrów od wyspy.

Mieszkańcy Bornholmu opisują lokalne wstrząsy jako niewielkie, które pojawiały się falami i powodowały wibracje okien, ścian i nawet silosów w porcie w Nexø. Pomimo niewielkiego rozmiaru wstrząsu, jego skutki były zauważalne, szczególnie w porcie, gdzie silosy były widocznie poruszone.

Epicentrum wstrząsu zostało zlokalizowane w północnej Polsce, co jest dość nietypowe dla tej części kraju. Polska nie jest znana z częstych i silnych trzęsień ziemi, jednak niewielkie wstrząsy sejsmiczne zdarzają się od czasu do czasu. Ekspertów zaskoczyło jednak, że wstrząs był odczuwalny aż na Bornholmie. Przypadki, kiedy wstrząsy o tak niskiej magnitudzie są odczuwalne na taką odległość, są rzadkie i zazwyczaj związane z konkretnymi warunkami geologicznymi.

Aktualnie trwają badania mające na celu ustalenie dokładnych przyczyn wstrząsu oraz ocenę potencjalnego wpływu na struktury budynkowe w obszarze epicentrum. Chociaż wstrząs był niewielki, ważne jest monitorowanie takich zdarzeń, aby lepiej zrozumieć sejsmiczność regionu i ewentualne ryzyko dla jego mieszkańców. Na razie nie ma doniesień o szkodach ani ofiarach. Zarówno polskie, jak i duńskie służby sejsmiczne kontynuują monitorowanie sytuacji.

Podczas gdy badania nad przyczynami wstrząsu nadal trwają, niektóre spekulacje sugerują, że mogło to mieć związek z niedawnymi ćwiczeniami NATO o kryptonimie „Anakonda 2023”, które odbywały się w północnej Polsce, a więc w bliskiej odległości od epicentrum wstrząsu. Ćwiczenia „Anakonda 2023” są jednymi z największych i najbardziej skomplikowanych manewrów NATO, z udziałem tysięcy wojsk z wielu krajów członkowskich. Ćwiczenia te obejmują różne operacje, w tym te lądowe, powietrzne i morskie, a także treningi z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu wojskowego. Choć nie jest jeszcze jasne, czy ćwiczenia mogły przyczynić się do wstrząsu, teoria ta nie jest całkowicie pozbawiona podstaw. W przeszłości notowano przypadki, gdy duże ćwiczenia wojskowe, szczególnie te z użyciem ciężkiego sprzętu, były powiązane z niewielkimi wstrząsami sejsmicznymi.

Należy jednak podkreślić, że na tę chwilę jest to tylko jedna z teorii, a eksperci przypominają, że wstrząsy sejsmiczne są zazwyczaj wynikiem naturalnych procesów geologicznych. Szczegółowe badania są przeprowadzane, aby dokładnie ustalić przyczynę wstrząsu.

Tymczasem zarówno NATO, jak i polskie ministerstwo obrony narodowej, zapewniają, że wszelkie ćwiczenia są przeprowadzane z najwyższą troską o bezpieczeństwo i minimalizację potencjalnych negatywnych skutków dla środowiska i ludności.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.