Inna forma walki z gotówką?

Opublikowano: 01.12.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1797

Duński bank centralny wycofuje z obiegu banknoty o największym nominale, czyli 1000 koron. Ma to nastąpić do maja 2025 roku. Jako argument podaje się „ewolucję” obiegu pieniądza. Aspektu niezależności i swobody obywateli jakoś nikt nie zauważa.

W Danii transakcje gotówkowe rzeczywiście stanowią coraz mniejszy procent. Banknoty o nominale 1000 koron (równowartość 134 euro), mają być używane jeszcze rzadziej, więc taki pieniądz zostanie wycofany z obiegu. Dyrektor Nationalbanken, Christian Kettel Thomsen, w komunikacie prasowym opublikowanym w czwartek 30 listopada, wyjaśniał, że ​​banknoty 1000 koron „stały się to bezużyteczne w obliczu ewolucji zwyczajów płatniczych Duńczyków”.

Taki banknot został wprowadzony do obiegu w 1975 r. ze względu na panującą wówczas wysoką inflację. Zniknie do maja 2025 r. i po tym terminie w krajowym obiegu pozostaną banknoty o nominałach 50, 100, 200 i 500 koron.

Usprawiedliwiać to ma fakt, że w Danii tylko 10% płatności w sklepach dokonywanych jest gotówką. To o ponad połowę mniej niż w 2017 roku. W 90% przypadków chodzi o kwoty mniejsze niż 500 koron. To znacznie mniej, niż w strefie euro, gdzie połowa płatności komercyjnych dokonywana jest w gotówce.

Bank Centralny nie ukrywa jednak, że nie o pragmatyzm w tym wszystkim chodzi, ale o chęć dalszego ograniczania gotówki w obiegu. Instytucja chce się włączyć „w walkę z przestępczością gospodarczą”: „wsłuchujemy się także w obawy i życzenia policji, sektora finansowego i handlu detalicznego […] banknot 1000 koron jest częściej niż inne banknoty wykorzystywany w kontekście różnych form przestępstw finansowych” – mówił szef Banku.

Dania jest państwem Unii Europejskiej zwolnionym na mocy traktatu z Maastricht z obowiązku wprowadzenia u siebie waluty euro. W 2000 roku odbyło się tu referendum, w którym 53,2% społeczeństwa duńskiego odrzuciło pomysł wprowadzenia euro. Pomysł kolejnego referendum zarzucono.

Autorstwo: BD
Na podstawie: France Info, AFP
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Wujek Polonii 01.12.2023 20:20

    Tu już widać wyraźnie równię pochyłą, którą się staczamy. To przecież instytucjom finansowym i bankom zawsze zależało na wysokich nominałach banknotów, ponieważ ułatwiają one przechowywanie i transport gotówki.

  2. Denisrozrabiaka 01.12.2023 22:54

    W tym kraju jakieś 20 takich papierków to normalna wypłata, jedna kasa na dwie w markecie jest to kasa bezgotówkowa- ale jak przychodzisz z gotoweczką to mają z czego wydać- tak słyszałem

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.