Wojna kurdyjsko-turecka w Europie?

Opublikowano: 16.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 698

Rząd kanclerz Angeli Merkel wezwał dziś do „umiarkowania” po starciach Kurdów z Turkami w mieście Herne na zachodzie kraju. „Konflikt w Syrii nie może stać się konfliktem w naszym społeczeństwie, nie może być groźbą dla naszego pokojowego współżycia” – mówiła przedstawicielka rządu Annette Widmann-Mauz. W Niemczech mieszka ok. miliona Kurdów i ok. półtora miliona Turków.

https://www.youtube.com/watch?v=9PkvtHNsuR4

W Herne, jak w licznych innych miejscowościach, odbyła się kurdyjska manifestacja przeciw najazdowi tureckiemu w syryjskiej Rożawie. Pochód ok. pół tysiąca osób przechodził obok tureckiej kafejki, której klienci zaczęli pokazywać faki. Skończyło się to napadem kurdyjskim na lokal i ogólną bijatyką. Nieco dalej na pochód poleciała butelka z tureckiego sklepu, co doprowadziło do zniszczenia tego miejsca przez manifestantów. Ogółem pięć osób wylądowało w szpitalach, w tym policjant.

Z ciężkimi ranami twarzy w szpitalu znalazł się też berliński, 30-letni Turek, który przechadzał się po mieście w marynarce ozdobionej turecką flagą. Napadło go ok. 15 osób „mówiących po niemiecku i arabsku”.

We Francji obawy przed starciami kurdyjsko-tureckimi były powodem żądań odwołania piłkarskiego meczu Francja-Turcja, w ramach kwalifikacji do Euro 2020. Mecz mimo to się odbył (1:1), lecz piłkarze tureccy nie usłuchali francuskich próśb, by nie salutować na boisku, co Kurdowie i osoby przeciwne tureckiej interwencji w Syrii uważają za prowokację. Senol Günes – turecki trener tłumaczył potem, że piłkarze „z dobrej woli” wyrażali solidarność z żołnierzami walczącymi w Syrii, lecz rząd francuski zwrócił się do UEFA, by „przykładnie ukarała” turecką reprezentację.

W obu krajach władze obawiają się przeniesienia syryjskiej wojny na nasz kontynent. Niemieccy Kurdowie wzywają do wielkiej, ogólnokrajowej manifestacji solidarności z Rożawą na najbliższą sobotę w Kolonii – zachodzi obawa, że mogą tam też pojawić się Turcy. Podobnie we Francji Kurdowie i ich sympatycy organizują manifestacje, które budzą turecki sprzeciw.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.