Wojna kurdyjsko-turecka w Europie?

Opublikowano: 16.10.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 8

Rząd kanclerz Angeli Merkel wezwał dziś do „umiarkowania” po starciach Kurdów z Turkami w mieście Herne na zachodzie kraju. „Konflikt w Syrii nie może stać się konfliktem w naszym społeczeństwie, nie może być groźbą dla naszego pokojowego współżycia” – mówiła przedstawicielka rządu Annette Widmann-Mauz. W Niemczech mieszka ok. miliona Kurdów i ok. półtora miliona Turków.

https://www.youtube.com/watch?v=9PkvtHNsuR4

W Herne, jak w licznych innych miejscowościach, odbyła się kurdyjska manifestacja przeciw najazdowi tureckiemu w syryjskiej Rożawie. Pochód ok. pół tysiąca osób przechodził obok tureckiej kafejki, której klienci zaczęli pokazywać faki. Skończyło się to napadem kurdyjskim na lokal i ogólną bijatyką. Nieco dalej na pochód poleciała butelka z tureckiego sklepu, co doprowadziło do zniszczenia tego miejsca przez manifestantów. Ogółem pięć osób wylądowało w szpitalach, w tym policjant.

Z ciężkimi ranami twarzy w szpitalu znalazł się też berliński, 30-letni Turek, który przechadzał się po mieście w marynarce ozdobionej turecką flagą. Napadło go ok. 15 osób „mówiących po niemiecku i arabsku”.

We Francji obawy przed starciami kurdyjsko-tureckimi były powodem żądań odwołania piłkarskiego meczu Francja-Turcja, w ramach kwalifikacji do Euro 2020. Mecz mimo to się odbył (1:1), lecz piłkarze tureccy nie usłuchali francuskich próśb, by nie salutować na boisku, co Kurdowie i osoby przeciwne tureckiej interwencji w Syrii uważają za prowokację. Senol Günes – turecki trener tłumaczył potem, że piłkarze „z dobrej woli” wyrażali solidarność z żołnierzami walczącymi w Syrii, lecz rząd francuski zwrócił się do UEFA, by „przykładnie ukarała” turecką reprezentację.

W obu krajach władze obawiają się przeniesienia syryjskiej wojny na nasz kontynent. Niemieccy Kurdowie wzywają do wielkiej, ogólnokrajowej manifestacji solidarności z Rożawą na najbliższą sobotę w Kolonii – zachodzi obawa, że mogą tam też pojawić się Turcy. Podobnie we Francji Kurdowie i ich sympatycy organizują manifestacje, które budzą turecki sprzeciw.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,75 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o