Woda prawem, nie towarem

Opublikowano: 01.10.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 637

Rozpoczęła się zbiórka podpisów poparcia pod europejską inicjatywą ustawodawczą, która ma na celu zapewnić wszystkim obywatelom UE prawo do dostępu do wody i urządzeń sanitarnych.

Jak informuje lider tych działań w naszym kraju, Federacja Związków Zawodowych Pracowników Gospodarki Komunalnej i Terenowej w Polsce, inicjatywa nosi nazwę „Dostęp do wody i kanalizacji jest prawem człowieka! Woda jest dobrem publicznym, a nie towarem!”. Działacze chcą, aby Unia Europejska zagwarantowała swoim obywatelom prawo do dostępu do czystej wody pitnej oraz urządzeń sanitarnych wysokiej jakości w formie podstawowych usług publicznych. Ich zdaniem Wspólnota mogłaby również czynić większe wysiłki w kierunku zagwarantowania tych usług również poza obszarem UE – miliony ludzi nadal nie mają do nich dostępu.

Wśród proponowanych działań, których zdaniem inicjatorów powinna się podjąć UE, znalazły się m.in.:

– zaniechanie traktowania usług związanych z dostarczaniem wody jako usług komercyjnych, poprzez wyłączenie wody spod przepisów rynku wewnętrznego;

– zaniechanie uwzględniania wody i urządzeń sanitarnych w umowach handlowych, takich jak CETA;

– wprowadzenie zasady „woda nie jest towarem” z Ramowej Dyrektywy Wodnej do wszystkich unijnych przepisów wodnych i związanych z wodą;

– zapobieganie odłączaniu dostępu do wody użytkownikom zalegającym z opłatami za wodę, poprzez odpowiednie mechanizmy ochrony socjalnej, oparte na zasadach braku dyskryminacji;

– zagwarantowanie, że prywatne firmy świadczące usługi związane z dostawą wody będą zapewniać pełną przejrzystość i otwartość zawieranych umów;

– propagowanie partnerstwa publiczno-publicznego (w ramach współpracy operatorów wodnych), w oparciu o zasady non-profit i solidarność operatorów wodnych oraz pracowników w poszczególnych krajach;

– zagwarantowanie na mocy prawa, że kontrola nad wodą i zasobami wody pozostanie w rękach publicznych.

Działacze przypominają, że woda jest ograniczonym zasobem naturalnym i dobrem publicznym niezbędnym do utrzymania życia i zdrowia. Jest więc zasobem naturalnym, którego nie powinny dotyczyć przepisy rynku wewnętrznego – apelują. Mają nadzieję, że na skutek przeprowadzanej kampanii uda się zmienić nastawienie członków Komisji Europejskiej z obecnej koncentracji na konkurencji i podejścia rynkowego na nastawienie w kierunku zapewnienia dostępności usług publicznych i podejście oparte na poszanowaniu prawa.

28 lipca 2010 r., na mocy uchwały nr 64/292, Zgromadzenie Generalne ONZ wyraźnie uznało, że prawo do dostępu do wody i urządzeń sanitarnych jest prawem każdego człowieka. Uchwała wzywa państwa członkowskie i organizacje międzynarodowe do dostarczania zasobów finansowych, pomocy w rozwijaniu zasobów i przekazywaniu technologii, w celu zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do bezpiecznej i czystej wody pitnej oraz do urządzeń sanitarnych. Uchwała została przyjęta 122 głosami za, nikt nie głosował przeciw, 41 osób wstrzymało się od głosu. Wśród krajów, które wstrzymały się od głosu, było 17 państw członkowskich UE.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. lboo 01.10.2012 11:56

    W … się poprzewracało, jeszcze niedługo pewnie powietrza będą chcieć. Woda dla tych którzy przyczyniają się do wzrostu PKB, a nie dla nierobów i socjalistów!

  2. Wentyl 01.10.2012 21:00

    Ale bełkot. Na początku myślałem, że chcą zrobić wodę i odprowadzanie ścieków za darmo, a jak doczytałem do końca, to nie wiem co chcą poza marnowaniem czasu i papieru.

  3. ARTUR 01.10.2012 22:53

    Zakaz dostępu do wody ,odcinanie wody dostarczanej do miejsca zamieszkania ,odcięcie dostępu wody zwierzętom hodowlanym ,to są przestępstwa pospolite gdyż człowiek lub zwierzę bez wody muszą umrzeć .Każdy kto ustanawia lub stosuje takie obostrzenia jest przestępcą .

  4. Viciu 03.10.2012 08:32

    @ARTUR
    pytanie za 100 pkt: kto ma placic za oczyszczanie wody?

    odpowiem: za oczyszczanie wody odpowiedzialne sa PRYWATNE firmy, wiec skad one maja pieniadze? a no z naszych rachunkow, ktore kazdy skrzetnie placi

    pytanie dodatkowe: a co z tymi, ktorzy nie beda placic rachunkow, a prawo bedzie zabraniac odciecia im wody sanitarnej? (“rurowej” nie studnie czy rzeki)

    pytanie drugie: jesli prawo bedzie takie, ze nie bedzie mozna odciac wody osobom nie placacych rachunkow, to za co PRYWATNE firmy maja ja oczyscic?

    zanim cos powiecie o jakis glupch zapiskach w prawie to zastanowcie sie nad tym.
    problem nie jest w prawie i zapiskach – problem jest w prywatyzacji podstawowych dobr jakim jest woda. Woda musi w pelni nalezec do PANSTWA, wtedy kazdy placac podstawowe podatki bedzie mial zapewniona wode BEZ RACHUNKOW (darmowa woda w domu, poniewaz zostala oplacona w podatkach, jak np zwykle ulice czy chodniki)
    Panstwo na tym zarobi (bo na pewno nie straci) a i kazdy bedzie mial zapewniona wode w kranie – czyz to nie oczywiste?
    to samo powinno byc zastosowane w kwestii pradu…

  5. Murphy 03.10.2012 15:59

    @Viciu: Tylko jak w takim przypadku nauczyć ludzi by tych ograniczonych surowców nie marnowali skoro miały by one być nielimitowane?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.