Wielkie korporacje nie chcą uchwały krajobrazowej w Trójmieście

Opublikowano: 24.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1666

W 2018 roku Trójmiasto przyjęło uchwałę krajobrazową, w myśl której miały zniknąć wielkoformatowe reklamy, szyldy i banery reklamowe. Wielkie korporacje zaskarżyły uchwałę i nie chcą się dostosować do nowych przepisów.

Uchwała określa zasady, w jaki sposób firmy i przedsiębiorcy mogą się reklamować w przestrzeni publicznej, z zachowaniem troski o estetykę miasta. Niestety, chociaż uchwała weszła już dwa lata temu, wiele firm nie zamierza się podporządkować nowym regulacjom i ma w pogardzie spójność architektoniczną i przyjazny wygląd miasta.

Uchwała ustala zasady sytuowania następujących urządzeń: obiekty małej architektury, ogrodzenia, szyldy, reklamy wolnostojącej, reklamy na budynku. Nie wszystkim się te zasady podobają.

Najbardziej niezadowolone ze zmian są wielkie korporacje. McDonald’s i Lidl zaskarżyły do Sądu Administracyjnego przepisy uchwały, jako zamach na wolność ekspansji wielkiego kapitalizmu w przestrzeni miejskiej. Uważają, że ich znaki firmowe muszą być widoczne z wielkich odległości, a próby regulacji są niezgodne z prawem.

Sprawę skomentował trójmiejski FMS (Federacja Młodych Socjaldemokratów), i zamierzają trzymać rękę na pulsie: „McDonald’s uważa, że gigantyczne banery z ich logotypem są kluczowe dla prowadzenia przez nich działalności. W rzeczywistości banery reklamowe znacznie obniżały estetykę miast, a dzięki ustawie krajobrazowej w końcu jesteśmy w stanie faktycznie podziwiać walory estetyczne polskich miast. Nie możemy pozwolić na to, żeby prywatna działalność gospodarcza działała przeciwko interesowi Polek i Polaków.”

Jak dotąd miasto Gdańsk wystawiło ponad 2600 wezwań do usunięcia reklam i nałożyło prawie 1,6 mln kar za nielegalne i niezgodne z przepisami umieszczanie reklam w przestrzeni publicznej.

Od momentu wprowadzenia uchwały krajobrazowej 15 podmiotów skierowało przeciwko sprawy do Sądu, jednak większość z nich została umorzona lub odrzucona. Ustawodawca przewidział dwuletni okres do przeprowadzenia koniecznych zmian i dostosowania się do nowych przepisów, czytamy w „Gazecie”.

Wielu przedsiębiorców zmotywowała dopiero groźba kary, a wielkie korporacje zdecydowały się walczyć na drodze prawnej w trosce o swoje gigantyczne zyski, które według nich są zagrożone. Jedynie IKEA od razu zdecydowała się na zmianę wielkoformatowych reklam od razu.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Na podstawie: Trojmiasto.wyborcza.pl
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.