Wielką Piramidę w Gizie zbudowano lekko nierówną

Opublikowano: 26.06.2016 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1092

Nowe pomiary piramidy Cheopsa ujawniają zaskakujące szczegóły na temat tej wspaniałej konstrukcji budowniczych ze starożytnego Egiptu.

Licząca sobie ponad 4,5 tys. lat Wielka Piramida w Gizie jest jedynym z siedmiu cudów świata starożytnego, który przetrwał do czasów współczesnych. Została skonstruowana z ponad 2,3 mln wapiennych bloków ważących średnio 2,5 t. Pierwotnie ściany boczne budowli były płaskie. Do dziś zachowały się tylko resztki pokrywającej ją warstwy wygładzonych kamieni. Obecnie piramida mierzy 138,8 m, ale przyjmuje się, że w starożytności mogła być prawie 8 m wyższa. Bezpowrotnie zaginął piramidon – kamień, który był umieszczony na szczycie konstrukcji.

Monumentalny obiekt powstał jako część kompleksu grobowego faraona Cheopsa z IV dynastii. W jego skład wchodziły także dwie świątynie, które były połączone drogą procesyjną. Z Wielką Piramidą związane były także trzy mniejsze piramidy królowych oraz pięć komór na łodzie pogrzebowe.

Inżynier Glen Dash z Glen Dash Research Foundation i egiptolog Mark Lehner z Ancient Egypt Research Associates (AERA) postanowili ustalić pierwotne wymiary piramidy Cheopsa z niespotykaną wcześniej dokładnością. Jak zmierzyć coś, co do dziś się nie zachowało? Naukowcy posłużyli się regresją liniową – statystyczną metodą przewidywania nieznanych wartości na podstawie dostępnych danych przy założeniu, że zależności pomiędzy tymi wartościami można opisać za pomocą funkcji liniowej.

Zespół badaczy poszukiwał miejsc, gdzie przetrwałe kamienie z pokrywy zewnętrznej piramidy stykały się z platformą, na której wzniesiono monumentalną konstrukcję. Oprócz tego, w kilku przypadkach na powierzchni platformy udało się zidentyfikować ślady po bokach piramidy. W ten sposób uzyskano 84 punkty leżące pierwotnie na krawędziach podstawy budowli. Ich położenie zaznaczono na układzie współrzędnych, stosowanym przez AERA do mapowania obiektów wchodzących w skład kompleksu piramid w Gizie. Następnie zastosowano regresję liniową w celu ustalenia najbardziej prawdopodobnego przebiegu ścian i położenia kątów.

Wyniki obliczeń wskazują, że podstawa Wielkiej Piramidy nigdy nie była idealnym kwadratem. Największa różnica długości została zaobserwowana pomiędzy wschodnią a zachodnią ścianą. O ile ta pierwsza pierwotnie mierzyła ok. 230.295 – 230.373 m, to przeciwny bok piramidy miał ok. 230.378 – 230.436 m. Maksymalna różnica rzędu 14,1 cm w przypadku tak potężnej konstrukcji świadczy o ogromnej wiedzy inżynieryjnej starożytnych Egipcjan. Oś północ-południe piramidy Cheopsa zbacza jedynie 3 minuty i 54 sekundy na zachód od południka, natomiast błąd w orientacji osi wschód-zachód wynosi tylko 3 minuty 51 sekund.

Naukowcy podejrzewają, że zarówno piramida, jak i znajdująca się obok niej świątynia grobowa faraona Cheopsa, zostały zbudowane w obrębie wspólnej siatki współrzędnych, bardzo dokładnie zorientowanej według stron świata. Być może kolejne badania będą w stanie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób 4,5 tys. lat temu starożytnym Egipcjanom udało się osiągnąć taki poziom precyzji.

Autorstwo: Elżbieta Sieradzka
Na podstawie: Archaeology.org, LiveScience.com, DashFoundation.com
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Brev 27.06.2016 05:00

    Z taką precyzją nikt by się przy nagrobku nie bawił, więc to kolejny dowód, że piramida była jakimś urządzeniem

  2. Fenix 27.06.2016 08:38

    @Brev tez tak myślę ze piramida to urządzenie służące do komunikacji , w jednym transformator i transmiter .
    Ustawienie piramid w Gizie i fotografia z góry , to co jest piramidą na ziemi z powietrza tworzy przeciwny rzut.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.