Wiek emerytalny we Francji bez zmian

Opublikowano: 21.09.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 839

18 września rząd Francji zatwierdził przedstawiony przez prezydenta Francois Hollande’a projekt reformy system emerytalnego. Polega ona na nieznacznym wzroście składek oraz niewielkim wydłużeniu okresu wysługi pełnej emerytury. Natomiast odrzucono rekomendowane przez Komisję Europejską podniesienie wieku emerytalnego. Ten ma więc nadal wynosić 62 lata.

Okres zatrudnienia niezbędny do uzyskania pełnej emerytury zostanie stopniowo wydłużony z dzisiejszych 41,5 lat do 43 lat w roku 2035.

Stawka opłacanej wspólnie przez pracownika i pracodawcę składki emerytalnej wzrośnie w 2014 roku o 0,15 punktu procentowego, a przez kolejne trzy lata jeszcze corocznie o 0,05 punktu.

Celem reformy jest redukcja deficytu systemu ubezpieczeń emerytalnych, który bez wprowadzania w nim jakichkolwiek zmian osiągnąłby w 2020 roku poziom 20,7 mld euro rocznie, a w 20 lat później 27 mld euro. Zaradzenie temu jest niezbędne do utrzymania wiarygodności Francji na międzynarodowych rynkach kredytowych.

Ustawa w sprawie reformy emerytalnej trafi pod obrady parlamentu 7 października. Związkowcy zapowiadają przeprowadzenie w tym czasie publicznych protestów, wskazując, iż proponowane przez rząd rozwiązania dodatkowo pogorszą szanse młodych ludzi na rynku pracy.

Autor: jkl
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Lakszmi 21.09.2013 14:35

    średnia długość życia polskiego mężczyzny to 72 lata kobiety 81 czyli przeciętny mężczyzna w będzie pobierał świadczenia 5 lat no to ja się pytam czy nie powinien mieć prawa zrezygnować z płacenia składek , nie ma bo to jest system niewolniczy, inaczej każdy mógłby zdecydować czy woli sobie odkładać na konto czy płacić składkę, to jest jakaś paranoja Francuzi protestują przecie 62 a my nic siedzimy sobie i grzecznie będziemy tyrać i tylko biadolimy zamiast coś z tym zrobić
    rzad tuska jakoś dziwnie długo się trzyma jak popatrzeć na inne rządy które wywoływały niezadowolenie społeczne, a w sondażach słyszymy że mają szanse na następną kadencję, polaków ma się za idiotów

  2. Jedr02 21.09.2013 15:52

    W Polsce nie pracuje się na swoją emeryturę, a na emeryturę dzisiejszych emerytów 🙂
    Rozkradli w końcu Polskę po 89, czyli rozkradli relutaty pracy poprzednich pokoleń to nowe muszą płacić by tamte miały za co teraz żyć.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.