Wciąż należymy do najtańszych pracowników w UE

Opublikowano: 13.04.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 953

Dane Europejskiego Urzędu Statystycznego po raz kolejny pokazują smutną prawdę o polskiej gospodarce, która opiera się wciąż na taniej sile roboczej, będącej zresztą jedną z najtańszych w całej Unii Europejskiej. Nasz kraj znalazł się więc w ogonie państw pod względem godzinowych kosztów pracy, stąd też średnia dla naszego kraju wyniosła 9,4 euro, podczas gdy przeciętnie było to niemal 26,8 euro za godzinę.

Statystyki przedstawione przez Eurostat wskazują głównie na bardzo duży rozstrzał, jeśli chodzi o godzinowe koszty pracy w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Z najwyższymi mamy więc do czynienia w Danii, gdzie wynoszą one średnio 42,5 euro, natomiast z najniższymi w Bułgarii, w której oscylują one wokół 4,9 euro. Ogółem średnia dla wszystkich państw unijnych wyniosła tym samym 26,8 euro, co plasuje nas na szarym końcu w Europie.

Godzinowe koszty pracy w naszym kraju wynoszą bowiem 9,4 euro, a to oznacza, że w ubiegłym roku w porównaniu do 2016 odsetek ten wzrósł zaledwie o 80 eurocentów. Poza wspomnianą Bułgarią wyprzedzamy jedynie Rumunię (6,3 euro), Litwę (8 euro), Łotwę (8,1 euro), oraz Węgry (9,1 euro). Należy przy tym zauważyć, że w Bułgarii i Rumunii w ciągu jednego roku koszty pracy wzrosły o kilkanaście procent, zaś nasz kraj nie znajduje się pod tym względem w ścisłej czołówce.

Zgodnie z metodologią Eurostatu, koszty pracy brane pod uwagę w powyższych statystykach dotyczą płac i wynagrodzeń oraz składek płaconych przez pracodawców na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie: PolskieRadio.pl, WNP.pl, Pulshr.pl
Zdjęcie: skeeze (CC0)
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 14.04.2018 01:01

    a pl pseudobiznesmeni jeszcze chca azjatow i brudnych sciagac bo im za droga sila i nie chetna za jalmuzne tyrac na ich palace 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.