Wakacje od ZUS w końcu ustalone

Opublikowano: 20.03.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1517

Polski rząd zadecydował w sprawie tzw. wakacji od ZUS. Z nowej ulgi skorzysta ponad 1,5 miliona osób działających jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Wakacje od ZUS to długo wyczekiwany urlop dla przedsiębiorców.

Wakacje od ZUS to potoczne określenie ulgi w opłacaniu składek ZUS. Polega ona na możliwości zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) za jeden miesiąc w roku. Dzięki temu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą mogły mieć urlop, podczas którego nie płacą składek. Wakacje od ZUS nie obejmują składki zdrowotnej, która nadal będzie podlegała opłacie, ale i tak przyniosą oszczędności samozatrudnionym.

Z ulgi będą mogli skorzystać mikroprzedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Warunkiem jest to, że nie zatrudniają oni na umowę o pracę więcej niż 9 osób (odprowadzają składki za nie więcej niż 9 osób).

Wakacje od ZUS mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Na razie nie wiaodmo, jak będzie przebiegało składanie wniosków.

Wprowadzenie wakacji od ZUS potwierdził premier Donald Tusk. „Mikroprzedsiębiorcy, ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają do 9 osób, będą mogli liczyć na długo wyczekiwany urlop dla przedsiębiorców, czyli możliwość wzięcia urlopu – miesiąc w ciągu roku – kiedy przedsiębiorca nie będzie musiał płacić składki zusowskiej”.

Dzięki wakacjom od ZUS, przedsiębiorca nie będzie musiał płacić składek za jeden miesiąc w roku, co może stanowić znaczną oszczędność. Będzie to miało znaczenie szczególnie dla osób prowadzących działalność o niskich dochodach. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS może też poprawić płynność finansową firmy i ułatwić jej przetrwanie trudnych okresów.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. kufel10 20.03.2024 12:03

    I tak nadpłacili to w tzw “zdrowotnym”, które jest faktycznie nowym podatkiem. 8% taniej to faktycznie się nachapią po tegorocznych podwyżkach zus.

  2. niusy 20.03.2024 15:20

    Co za bzdury. Żadnego obowiązkowego zbierania na emerytury. To jest obowiązek państwa w stosunku do obywateli, którzy płacą podatki i z tych podatków emerytury należy finansować na tyle na ile państwo stać. Jak go nie stać to trzeba się do tego przyznać. Każdy może sobie sam odkładać pieniądze w banku czy tam w inny sposób, ale to nigdy nie będzie emerytura bo sens tej jest jednak w opiece państwa nad seniorami a nie że ktoś całe życie niby odkłada a państwo i tak nie gwarantuje mu opieki.

  3. Katarzyna TG 20.03.2024 16:40

    Pewnie będzie to wyglądało tak że przedsiębiorcy po obniżce haraczu branego przez mafię zapłacą więcej przez 11 miesięcy w roku niż płacili wcześniej przez cały rok. Ta mafia jest wyjątkowo doświadczona w wykręcaniu takich numerów a i skrupuły są jej obce.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.