W Izraelu potrzeba inspektorów z MAEA

Opublikowano: 20.11.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1619

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan poruszył omijany dotąd problem, stwierdzając, że pora wyjaśnić status Izraela jako państwa dysponującego potencjałem nuklearnym. Jego słowa, jako państwa członkowskiego NATO, zaalarmowały polityków. Zdaniem Erdogana sprawa jest pilna.

Zważywszy zaciętą wojnę w Gazie, światu należy się wyjaśnienie, nim będzie za późno. Turecki prezydent zaapelował o konieczność powołania inspektorów IAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej) do zbadania i zweryfikowania statusu Izraela jako państwa dysponującego arsenałem nuklearnym. Zaznaczył dyplomatycznie, że chodzi o zrównoważenie interesów w regionie, gdy presja wywierana na Izrael w kwestii przerwania działań militarnych trwa. Jego zdaniem izraelski arsenał nuklearny musi ponad wszelką wątpliwość być poddany kontroli.

Eksperci potwierdzają, że Izrael dysponuje programem atomowym, aczkolwiek władze tego państwa nigdy nie potwierdziły, ani nie zaprzeczyły temu. Na początku miesiąca minister Mihai Eliyahu wywołał wściekłość gdy w lekkim tonie powiedział o pomyśle zrzucenia bomby atomowej na Gazę. Za te słowa został zawieszony w obowiązkach przez premiera Izraela. Inna przedstawicielka ciała ustawodawczego – Tali Gotliv także wezwała do użycia broni nuklearnej jako sposobu rozwiązania problemu Gazy. Tego rodzaju oświadczenia wywołały wzburzenie opinii międzynarodowej i krytykę Izraela.

W miniony weekend (18-19 listopada 2023 r.) doniesienia z walk na Bliskim Wschodzie mówią o zwiększonych stratach w szeregach IDF i skuteczności zaciętych walk frakcji Hamasu – Al Qassam oraz Hezbollahu. Libańskim żołnierzom udało się strącić śmiercionośny dron izraelski Hermes 450 będący kluczową jednostką wśród bezzałogowców. Izrael nie potwierdził straty własnej, aczkolwiek wspomniano, że jeden z bezzałogowców musiał wykonać przymusowe lądowanie w północnym Izraelu. Prowadzone jest śledztwo wyjaśniające okoliczności zdarzenia.

Hermes 450 (firmy Elbit Systems) jest dronem wielozadaniowym wyposażonym w szeroką gamę urządzeń optycznych, elektronicznych, laserowych wykorzystywanych w celach rekonesansowych na dużym obszarze. Waży 180 kg, a jako narzędzie zwiadowcze zbiera dane o łączności elektronicznej przydatne w opracowywaniu operacji wojskowych.

Po wypowiedzi Erdogana na temat konieczności inspekcji zasobów broni Izraela, miało miejsce spotkanie z kanclerzem Niemiec. Jeszcze na płycie lotniska w Nuthetal (Brandenburgia), podczas powitania w obecności kamer i rejestrujących mikrofonów Erdogan wypomniał kanclerzowi jego poparcie dla masakry Palestyńczyków. Podczas tej wizyty kanclerz Niemiec nieco zrewidował dotychczasowe stanowisko. Podtrzymał mimo wszystko koncepcję dwupaństwowości, uważając ją za najlepszą, chociaż od lat promowana amerykańska fikcja tejże dwupaństwowości nigdy nie została wdrożona. Podsumowując wizytę, Scholz, wspierający dotychczas dążenia Izraela, przychylił się do apelu o zakończenie przemocy stosowanej wobec Palestyńczyków.

W rozmowie telefonicznej z premierem Netanjahu, krytykując osadnictwo na Zachodnim Brzegu, przekazał wniosek o „zero tolerancji dla osadników”; podkreślił potrzebę pomocy humanitarnej na rzecz mieszkańców Gazy. Zaznaczył, że gdyby rządzący Izraelem potrafili zdystansować się do własnych rozwiązań, mogliby liczyć na pomoc. Przyniosłoby to zdecydowaną poprawę bieżącej sytuacji.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com [1] [2] [3]
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.