W Czarnobylu spłonęło ponad 11 000 hektarów lasu

Opublikowano: 27.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 623

Pożary w Strefie Wykluczenia elektrowni jądrowej w Czarnobylu zniszczyły ponad 11 tysięcy hektarów lasów, takie liczby podaje biuro prasowe prezydenta Ukrainy.

Wcześniej informowano, że ukraińscy ratownicy nadal zmagają się z lokalizacją dwóch ognisk pożaru w strefie czarnobylskiej. „Wołodymyr Zełenski obleciał helikopterem rejon dotknięty pożarem i zauważył, że pożar zniszczył duży obszar lasu – ponad jedenaście tysięcy hektarów” – czytamy na stronie internetowej głowy państwa.

Prezydent spotkał się z ratownikami i wręczył niektórym z nich nagrody państwowe. „Jesteśmy wam wdzięczni za wspaniałą pracę. Teraz na wysokości, z helikoptera, zobaczyliśmy prawdziwy rezultat waszej pracy. Jesteście dla nas bohaterami. Dopiero tam, na wysokości, można było pojąć, jaki trudny macie zawód. Jestem wam wdzięczny w imieniu całego narodu ukraińskiego” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Co spowodowało pożary? Pożary lasów wybuchły 4 kwietnia na powierzchni 20 hektarów, 7 kwietnia zajęły już terytorium 35 hektarów. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy 14 kwietnia poinformowała, że pożar został zlokalizowany i zaplanowano jego całkowite ugaszenie w ciągu kilku dni. Jednak silny wiatr przyczynił się do ponownego rozprzestrzenienia ognia.

Ratownikom udało się nie dopuścić pożaru w elektrowni jądrowej w Czarnobylu i magazynach z odpadami radioaktywnymi. Nadmiaru radionuklidów w powietrzu nad Strefą Wykluczenia i sąsiadującymi terytoriami nie zarejestrowano. Ratownicy i policja za główną przyczynę pożarów uważają małośnieżną zimę i suchość ściółki leśnej. Jednocześnie zatrzymano dwie osoby podejrzane o udział w wybuchu pożarów w strefie czarnobylskiej.

Katastrofa w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku, kiedy wybuchł reaktor jądrowy czwartego bloku energetycznego stacji. Łączna powierzchnia zanieczyszczenia radiacyjnego na Białorusi wyniosła około 46,5 tys. kilometrów kwadratowych (23% całkowitej powierzchni). Na Ukrainie zostało zanieczyszczonych 50 tys. kilometrów kwadratowych w 12 obwodach. Ponadto wskutek skażenia radiacyjnego ucierpiało 19 rosyjskich regionów o powierzchni prawie 60 tysięcy kilometrów kwadratowych i 2,6 mln ludzi.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.