Uznano istnienie na Ziemi piątego oceanu

Opublikowano: 10.06.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1238

Trwający od dziesięcioleci spór naukowy, został zakończony dzięki decyzji National Geographic. Ocean Południowy, został oficjalnie uznany za piąty ocean Ziemi i będzie teraz zaznaczany na mapach.

National Geographic produkuje mapy od 1915 roku, a od ponad 100 lat, nanoszono na nie cztery oceany: Atlantycki, Pacyfik, Indyjski i Arktyczny. Od 8 czerwca, Światowego Dnia Oceanów – kartografowie National Geographic uznało istnienie piątego oceanu. Jak powiedział Alex Tate, geograf z National Geographic Society: „Ocean Południowy od dawna jest uznawany przez naukowców, ale ponieważ nie było consensusu na poziomie międzynarodowym, nie uznawaliśmy go oficjalnie”.

Eksperci debatowali, czy wody wokół Antarktydy mają unikalne cechy, które zasługują na ich własną nazwę. Dyskusje dotyczyły tego, czy aby na pewno są one po prostu zimnym przedłużeniem sąsiednich oceanów. W przypadku nazw morskich, National Geographic koncentruje się na Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO). IHO uznała Ocean Południowy jeszcze w 1937 roku, ale w 1953 anulowała tę decyzję pod naciskiem społeczności naukowej.

Ocean Południowy obejmuje większość wód otaczających Antarktydę do 60 stopni szerokości geograficznej południowej, z wyjątkiem Przejścia Drake’a i Morza Szkockiego. Podczas gdy inne oceany są definiowane przez otaczające je kontynenty, Ocean Południowy jest definiowany przez Antarktyczny prąd okołobiegunowy.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szurnięty Mędrzec
Użytkownik
Szurnięty Mędrzec

aha