Ustawa USA Patriot Act pozwoli na dalsze szpiegowanie obywateli, lecz na innych warunkach

Opublikowano: 02.06.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 563

1 czerwca w USA przestała obowiązywać ustawa USA Patriot Act, na której mocy NSA mogła legalnie podsłuchiwać rozmowy telefoniczne Amerykanów. Jest to program masowego szpiegowania ludności, który odbił się szerokim echem na świecie i wzbudził kontrowersje w społeczeństwie po demaskacji amerykańskiego dysydenta Edwarda Snowdena.

Wielu amerykańskich obrońców praw człowieka uważa, że dokument koliduje z konstytucją kraju.

Termin obowiązywania ustawy USA Patriot Act przedłużano z roku na rok, lecz tym razem procedurę zablokowała jedna osoba — senator Rand Paul, kandydujący na prezydenta USA.

Teraz senatorzy zagłosują już we wtorek za ustawą USA Patriot Act, którą w połowie maja zatwierdziła Izba Reprezentantów. Poprzednim razem Senat Kongresu odrzucił ten nowy projekt ustawy, utrudniający służbom specjalnym gromadzenie danych o komunikacji elektronicznej Amerykanów, lecz mimo wszystko umożliwiający taką pracę. Biały Dom wzywa do jak najszybszego zatwierdzenia ustawy USA Patriot Act, regulującej pracę służb specjalnych. Izba Reprezentantów już ją zatwierdziła.

Ustawa USA Patriot Act wprowadza między innymi zakaz konfiskowania dostawcom telekomunikacji przez służby specjalne danych na temat tych komunikacji. Zamiast tego dane będą przechowywane w archiwach korporacyjnych, a na dostęp do nich służby specjalne będą musiały uzyskać pozwolenie specjalnego sądu. Zaostrzone zostaną także zasady prowadzenia poszukiwań w bazach danych, aby w ręce służb specjalnych trafiały tylko informacje, potencjalnie związane z ich pracą.

Obywatele USA będą mieli jedynie kilka godzin wolności i demokracji, kiedy nikt nie będzie mógł ich podsłuchiwać, a prawdopodobnie już jutro władze po prostu przekażą prawo szpiegowania prywatnym korporacjom. Jeśli wcześniej informacje o rozmowach telefonicznych przechowywało państwo, to teraz będą je przechowywać prywatne spółki. Jednak państwo i tak będzie mogło otrzymać dostęp do tych danych.

Teraz, kiedy ustawa nie obowiązuje, amerykańskie służby specjalne spokojnie kontynuują swoją pracę. Ograniczenia dotyczą tylko trzech punktów. Po pierwsze, teraz trudniej jest szpiegować podejrzanych o terroryzm, którzy często zmieniają telefony: podsłuchiwania jednego urządzenia nie da się automatycznie przenieść na inne. Po drugie, zakaz obejmuje szpiegowanie obcokrajowców podejrzanych o terroryzm, lecz nie związanych z żadnym ugrupowaniem terrorystycznym. I najważniejszy dla Amerykanów punkt nr 215: nie można gromadzić danych o wykonanych telefonach.

Jak przetrwać służbom specjalnym w takich warunkach? Senator Rand Paul ma odpowiedź: „A co z konstytucją? Może użyć z prawa?” — mówi Rand Paul. Zresztą, to wszystko potrwa niedługo. W nocy z niedzieli na poniedziałek trzeba było podjąć jednogłośną decyzję, na co nie pozwolił Rand Paul. Jednak później będzie wystarczyło tylko większości. Nawet Rand Paul przyznaje: drugiego głosowania, które odbędzie się we wtorek lub środę, już nie będzie w stanie powstrzymać.

Biały Dom wezwał senat USA do jak najszybszego ponownego rozpatrzenia i przyjęcia ustawy, która pozwoli amerykańskim służbom specjalnym na wznowienie masowego gromadzenia danych o obywatelach w celu zapobiegania atakom terrorystycznym.

Tak zwany USA Patriot Act przestaje obowiązywać 1 czerwca, i w niedzielę Senat, który zebrał się specjalnie dla przegłosowania dokumentu, nie był w stanie podjąć decyzji. Głosowanie zostało przełożone na nieokreślony na razie termin. Zgodnie z oczekiwaniami, dokument może zostać ponownie rozpatrzony we wtorek lub środę.

„Wzywamy Senat do tego, aby ten nieodpowiedzialny okres (nieobowiązywania ustawy) był jak najkrótszy” — czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

Administracja USA przypomniała, że wcześniej dokument poparli republikanie i demokraci w Izbie Reprezentantów, którzy zgodzili się z tym, że „pozwala wywiadowi i służbom porządkowym na zachowanie kluczowych narzędzi, umacniając ochronę wolności obywatelskich”.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 2 wiadomości dla: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Light 02.06.2015 23:16

    Tak :D, bo służby specjalne “przestały” gromadzić dane, ponieważ ustawa nie przeszła w senacie :D. Dobre 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.