Ustawa o SKOK-ach popisem bezprawia

Opublikowano: 02.09.2012 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 623

W “Gazecie Polskiej Codziennie” wywiad z Grzegorzem Biereckim, prezesem Krajowej Spółdzielczej Kasy Kredytowej i senatorem PiS. Wokół lansowania przez Platformę Obywatelską ustawy o SKOK-ach i wykorzystywania w tym celu afery Amber Gold.

“Przecież ta ustawa działa wstecz, nakazuje jednostronne rozwiązanie przez Kasy wcześniej zawartych umów i wreszcie wprowadza pomysł, który jest niemożliwy do zrealizowania na gruncie naszego prawa, ale pokazuje intencje posłów PO: daje Komisji Nadzoru Finansowego prawo przyłączania Kas do banków! To oznaczałoby po prostu wywłaszczenie naszych członków, którzy są przecież właścicielami Spółdzielczych Kas i przekazanie ich majątku właścicielom banku – ostrzega Grzegorz Bierecki.

“GPC” przypomina, że ustawa o SKOK-ach, która ma wejść w życie w październiku, pobiła rekord w liczbie przepisów zaskarżonych do Trybunału Konstytucyjnego: “Zakwestionowano aż 72 jej zapisy – liczba naruszeń była niemal równa liczbie artykułów w ustawie. Jak wiadomo, prezydent Komorowski po przejęciu władzy wycofał 70 spośród nich. Tymczasem teraz, jeszcze zanim weszła w życie, w Sejmie już pojawiła się jej nowelizacja.”

O co więc w tym wszystkim chodzi? “Gdy dowiedziałem się, że posłowie PO mają zamiar nowelizować ustawę, sądziłem, że zamierzają usunąć te naruszenia konstytucji, którymi Trybunał nie mógł się zająć, gdyż uniemożliwił to prezydent Komorowski. Myślałem więc, że chodzi o uchronienie prezydenta przed kompromitującą sytuacją, w której on, jako strażnik zgodności prawa z konstytucją, dopuszcza do wejścia w życie ustawy, która w oczywisty sposób konstytucję narusza. Niestety tak się nie stało. Projekt, który został obecnie wniesiony, jest wręcz niesłychanym popisem bezprawia legislacyjnego – odpowiada Grzegorz Bierecki.

I dodaje: “Chodzi o wywołanie poczucia niepewności – to stała taktyka przyjęta wobec nas. (…) Sektor bankowy, zdominowany przez kapitał zagraniczny, ma niestety swoich lobbystów w strukturach rządowych, które inicjują regulacje dotyczące rynku finansowego.”

Jak zaznacza Grzegorz Bierecki, dla lansujących nowelizację ustawy o SKOK-ach najważniejsze może być zawarte w nowelizacji prawo do przejęcia majątku Kas przez banki.

“Pod pretekstem wzmacniania bezpieczeństwa klientów Kas, próbuje się przejąć nad nimi kontrolę. Bulwersujące, że decyzje o tym zapadły na najwyższych szczeblach władzy. Mówimy przecież o działaniach, w które zaangażowany jest prezydent, premier, minister finansów, a teraz ma to być także szef Komisji Nadzoru Finansowego. Mamy zatem sytuację, w której musimy bronić wolności gospodarczej i prawa własności przed zamachem ze strony polityków ” – zauważa Grzegorz Bierecki.

Wyjaśnia też co w rzeczywistości oznaczałoby podporządkowanie SKOK-ów Komisji Nadzoru Finansowego. “Trzeba pamiętać, że KNF jest organem rządowym, czyli upolitycznionym, a nie całkowicie niezależnym i niezawisłym, jak to próbują przedstawiać usłużni publicyści. KNF składa się przecież z osób mianowanych przez premiera, ministrów i prezydenta. Zatem nadzór Komisji nad SKOK-ami oznacza siłą rzeczy kontrolę polityczną” – mówi prezes SKOK.

Grzegorz Bierecki zapewnia, że oszczędności lokowane w Kasach są bardziej bezpieczne od bankowych. “SKOK-i dysponują wyższymi środkami w systemie gwarancyjnym w stosunku do środków zgromadzonych na kontach, niż banki, które mają zabezpieczenie w wysokości jedynie 2 proc. oszczędności. Ponadto trzeba pamiętać, że jak pokazał kryzys, bankowe fundusze gwarancyjne nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa w wypadku problemów dużych banków – zaznacza w wywiadzie dla “GPC”.

Autor: JKUB
Na podstawie: Gazeta Polska Codziennie
Źródło: Stefczyk.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. adambiernacki 02.09.2012 18:46

    Tunio prikaz wykonuje. Od pierwszych sekund najnowszej aferki wiedziałem, że szybko oficjalnie zostaną zaatakowane Skoki i Bank Spółdzielczy. Faktem jest, że skok na Skoki jest przygotowywany od dawna i dywersję widać gołym okiem(dywersyfikację też:-).

  2. Squnik 02.09.2012 19:05

    Jak można się było domyślić afera z Amber Gold była potrzebna, żeby zająć się wszystkimi instytucjami parabankowymi (nawet tymi, które działają legalnie w świetle prawa). Nie ma to jak hołdowanie lobby finansowemu, żydom, masonerii i wchodzenie w pryszczate zady przywódców światowych mocarstw, kosztem szeroko rozumianej wolności i dobra obywateli, byleby tylko sobie dobre “plecy” zrobić i nie przepaść po nadchodzących wyborach.
    Tak to jest jak prezydentem zostaje analfabeta a premierem volksdeutche.

  3. edek 02.09.2012 22:43

    Ciekawe ile kosztowała ta ustawa. Banki pewnie nie żałowały mamony.

  4. edek 02.09.2012 22:43

    Sorry, banksterzy.

  5. bolobolo 03.09.2012 10:53

    No przecież to się nóż w kieszeni otwiera! Banksterzy chcą całkowicie przejąć i kontrolować nasze pieniądze. POd tymi rządami może im się to, niestety, udać.

  6. CD 03.09.2012 15:13

    Widzę, że stare znane metody nie zawodzą i Amber Gold warto wykorzystać jako pretekst. Stara znana taktyka. Podobnie jak pretekstem do publicznej edukacji może być niewykształcone dziecko, a chory bez grosza przy duszy może być pretekstem do utrzymania publicznej służby zdrowia.

  7. Heraklit 04.09.2012 09:37

    CD, to doskonale się wpisuję w praktyczne zastosowanie tylko, że na mniejszą skalę “doktryny szoku” Milton Friedman-a. Zgodnie z tą teorią edukacja publiczna czy służba zdrowia byłyby zastąpione przez prywatne firmy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.