Ustawa o SKOK-ach narusza ich samodzielność

Opublikowano: 29.04.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 638

Nie milkną wątpliwości dotyczące trybu prac nad ustawą o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Konstytucjonalista prof. Andrzej Bałaban podkreśla, że regulacje dotyczące SKOK-ów oznaczają w praktyce ich nacjonalizację i są niezgodne z prawem polskim i unijnym.

W artykule opublikowanym na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” prof. Bałaban przypomina, że Trybunał Konstytucyjny w ogłoszonym 12 stycznia br. wyroku uznał za niezgodne z konstytucją art. 17 ust. 1 (likwidujący w kasach walne zgromadzenie) i art. 91 ust. 1 i 2 (który nie przewidywał rzeczywistego systemu ochrony depozytów w Kasach).

Po wyroku TK prezydent postanowił zwrócić ustawę Sejmowi w celu usunięcia niezgodności z konstytucją. Według konstytucjonalisty prof. Andrzeja Bałabana, niezbędna jest wnikliwa analiza całej ustawy, gdyż Trybunał Konstytucyjny ograniczony wnioskiem Bronisława Komorowskiego, który wycofał 70 z 72 zarzutów sformułowanych jeszcze przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nie mógł odnieść się do pozostałych niejasności.

– W uzasadnieniu wyroku TK wskazał, że funkcja regulacji zawartej w art. 91 ust. 1 i 2 ustawy o skok z 2009 r. uzasadnia interwencję ustawodawcy, albowiem ustawa ta nie przewiduje obowiązkowego systemu gwarancji depozytów. Jeżeli więc wejdzie ona w życie bez odpowiednich zmian, to członkowie kas zostaną pozbawieni odpowiedniej ochrony gromadzonych oszczędności, co może mieć nie tylko negatywne skutki społeczno-ekonomiczne, ale także będzie niezgodne z prawem unijnym (dyrektywą 94/19/WE w sprawie systemów gwarancji depozytów). (…) W doktrynie prawa konstytucyjnego przyjmuje się, że zmiany uwzględniające wyrok TK winny zapewniać wykonanie w pełni orzeczenia TK, z uwzględnieniem jego zakresu przedmiotowego, brak jest jednak szczegółowych przepisów regulujących zadania Sejmu i Senatu. W każdym razie będzie musiała zostać dokonana weryfikacja ustawy, nie tylko przywracająca walne zgromadzenie w art. 17, ale także usuwająca niezgodność z Konstytucją przepisów art. 91 ust. 1 i 2 tej ustawy, polegającą na braku gwarancji depozytów – pisze na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” prof. Bałaban.

Oznacza to, że brak ponownej, pełnej analizy przepisów ustawy może doprowadzić do dalszych komplikacji prawnych. Taka sytuacja godzi w spółdzielczy i samorządny charakter kas kredytowych, do którego odwoływał się w swoim uzasadnieniu Trybunał Konstytucyjny. Ustawa w obecnym kształcie może znacznie utrudnić klientom korzystanie ze zróżnicowanej oferty instytucji finansowych. SKOK-i swym dotychczasowym dorobkiem udowodniły, że powinny pozostać ważnym elementem rynku usług finansowych w swym spółdzielczym kształcie, który sprzyja oparciu się skutkom światowego kryzysu.

Przypomnijmy, że ustawę o SKOK-ach przygotowali posłowie Platformy Obywatelskiej, w tym politycy związani z lobby bankowym (m.in. Sławomir Neumann – urlopowany dyrektor Banku Nordea i Jakub Szulc – były pracownik m.in. Banku BPH i Bank of America Polska). Do Trybunału Konstytucyjnego ustawa trafiła na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z 72 sformułowanych zarzutów, Bronisław Komorowski wycofał 70 ograniczając tym samym możliwość pełnej weryfikacji zgodności ustawy z konstytucją.

Opracowanie: pł
Na podstawie: MediaSKOK, Dziennik Gazeta Prawna
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. adambiernacki 29.04.2012 10:40

    Monopolistom konkurencja nie podobała się nigdy. Skoki są alternatywą a raczej były niestety bo to co się w nich teraz dzieje jest smutne. Wymieniają kadrę na komsomoł menedżerski. Łamią własne regulaminy i wprowadzają zmiany charakterystyczne dla komercyjnych banków. Żegnam się ze swoim Skokiem z żalem i stwierdzam, że w RyPy nie ma banku godnego zaufania jest natomiast w UK so good bye.

  2. ARTUR 29.04.2012 12:37

    Chcąc zlikwidować obrót gotówką należy zlikwidować niezależne podmioty finansowe ,taka jest zasada europejskiej mafii politycznej .

  3. herodotrk 29.04.2012 13:52

    O jakiej spółdzielczej konkurencji mówimy? Skok prowadzi normalną działalność bankową pod przykrywką spółdzielni.

  4. norbo 29.04.2012 15:29

    A właściwie to o jakie zmiany chodzi? bo ten tekst jakiś niejasny.

  5. Il 29.04.2012 21:26

    skok-i to lżejsza odmiana finansizmu. Również one biorą udział w machinie wyzysku z użyciem walut.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.