Ukraina znacjonalizuje duże firmy

Opublikowano: 09.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1082

W niedzielę Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nakazała zajęcie akcji producenta silników Motor Sich i publicznego producenta ropy Ukrnafta, za którym stoi miliarder Ihor Kołomojski. Władze wzięły na celownik również producenta ciężarówek AvtoKrAZ, firmę przemysłową Zaporizhzhtransformator i rafinerię ropy naftowej Ukrtatnafta.

„Podjęto decyzję o wywłaszczeniu aktywów strategicznie ważnych przedsiębiorstw i przekazaniu ich na własność państwa” – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow. Według Daniłowa, decyzja została podjęta na posiedzeniu najwyższego szczebla bezpieczeństwa. „Majątek tych pięciu spółek będzie zarządzany przez resort obrony w celu zaspokojenia pilnych potrzeb sił zbrojnych. Są to m.in. dostawy paliw i smarów, naprawa sprzętu wojskowego i broni. Po zniesieniu stanu wojennego majątek ten mógłby zostać zwrócony właścicielom lub wypłacony”.

Wszystkie pięć firm ma powiązania z zamożnymi ukraińskimi biznesmenami. Wołodymyr Fesenko, szef instytutu badawczego Penta w Kijowie, nazwał decyzję rządu „niemal rewolucyjną”. Powiedział, że to sposób na odsunięcie oligarchów od władzy. „Decyzja ta była podyktowana przede wszystkim logiką wojny i interesem bezpieczeństwa państwa. Ale jednocześnie jest też strategia odsunięcia oligarchów od władzy”.

To pierwszy raz od ataku Rosji, kiedy rząd użył stanu wojennego do podjęcia takiego kroku. Reuters pisze, iż od dawna ekipa prezydenta Zełenskiego starała się ograniczyć wpływy przedsiębiorców. Deputowany Zheleznyak mówił, iż biznesmeni otrzymają odszkodowania w ciągu roku od zakończenia stanu wojennego.

Prezydent Zełenski powiedział, że ruch ten jest konieczny i odpowiada na pilne potrzeby sektora obronnego Ukrainy. „W tych trudnych czasach musimy skierować wszystkie nasze siły na wyzwolenie naszego kraju i narodu, na wsparcie ukraińskiej armii”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Echo24.cz
Źródło: MediaNarodowe.com

13

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 09.11.2022 17:52

    Ale jaja….Cwaniaczki okradają złodziei i to swoich…Całe Ukry…

  2. Stary Kulas 10.11.2022 12:44

    @replikant3d
    Nie chce mi się sprawdzać, ale wątpię żeby swoich. Na Ukrainie były dwie główne grupy oligarchów o pewnie teraz zajęto majątek należący do konkurencji.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.