USA mogą bez wojny oddać Kanadzie fragment terytorium

Opublikowano: 07.01.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2213

Do Białego Domu wpłynęła petycja, która postuluje przekazanie Kanadzie fragmentu amerykańskiego terytorium. Na wspólnej granicy obu państw znajduje się bowiem niewielki region, który, choć przynależy do Stanów Zjednoczonych, położony jest na terytorium Kanady.

Northwest Angle to półwysep o powierzchni około 320 km2. Jego nietypowa historia sięga 1783 roku, gdy określono granice Kanady i Stanów Zjednoczonych w Traktacie Paryskim. Problem w tym, że podczas negocjacji opierano się o wadliwą mapę z 1755 roku autorstwa Johna Mitchella, który był lekarzem i botanikiem, ale nie był profesjonalnym geografem.

Wspomniana mapa pokazywała, że na Jeziorze Leśnym znajduje się kilka wysepek, ale nie uwzględniała półwyspu. W wyniku dawnych ustaleń okazało się, że Northwest Angle, choć znajduje się po stronie Kanady, prawnie przynależy do Stanów Zjednoczonych.

Półwysep ten zamieszkiwany jest przez około 120 osób i jest częścią hrabstwa Lake of the Woods w stanie Minnesota. Tamtejsza ludność musi dwukrotnie przekroczyć amerykańsko-kanadyjską granicę, aby faktycznie dotrzeć do Stanów Zjednoczonych i zrobić tam zakupy, a za każdym razem trzeba informować kanadyjskie władze. Ewentualnie można też przepłynąć przez jezioro, jeśli nie jest zalodzone.

Problem ten próbowano rozwiązać w przeszłości na różne sposoby, lecz bezskutecznie. W zeszłym tygodniu do Białego Domu wpłynęła petycja, w której mieszkańcy chcą przyłączenia Northwest Angle do Kanady. Niestety, potrzeba aż 100 tysięcy podpisów, aby władze odniosły się do tego wniosku, dlatego mieszkańcy tego półwyspu bez wsparcia z zewnątrz nie mają żadnych szans na poprawę swojej nietypowej sytuacji.

Petycję można podpisać TUTAJ. Nie trzeba być obywatelem USA. Koniec zbiórki podpisów 29 stycznia 2019 r.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: CBC.ca
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. armagedon 07.01.2019 19:37

    Niech USA odda terytoria ukradzeni Meksykowi, taką petycję podpiszę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.