UOKiK z nowymi uprawnieniami?

Opublikowano: 06.10.2020 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 778

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów drogą nowelizacji prawa otrzyma nowe uprawnienia. Najprawdopodobniej już niedługo będzie on mógł przeprowadzać szereg nowych działań, mających na celu obronę interesów konsumentów. Wśród nich jest między innymi możliwość blokady stron internetowych, czy też dokonywanie zakupów pod zmienioną tożsamością.

Do konsultacji w parlamencie trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Jego celem jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej, odnoszących się głównie do rozwoju technologicznego. Pozwala on bowiem na wprowadzenie nowych umów zawieranych przez sprzedawców i kupujących. Tym samym daje też nowe pole do oszustw.

Z tego powodu nowe prawo przewiduje, że prezes UOKiK będzie mógł podejmować szereg działań wobec witryn internetowych. Będzie on mógł je po prostu zablokować, ale także zmusić do usuwania treści, zamieszczenia określonych komunikatów czy też nakazać rejestratorowi domeny jej usunięcie i zarejestrowanie na inny podmiot. Podobne działania podejmowane przez UOKiK będą mogły zostać zaskarżone do sądu.

Kolejnym nowym rozwiązaniem ma być wprowadzenie instytucji tzw. tajemniczego klienta. Prezes UOKiK, albo osoba mająca jego pełnomocnictwo, będzie mógł zarejestrować się pod zmienioną tożsamością. W ten sposób dana będzie mu możliwość zakupu towarów lub usług pod zmienionym nazwiskiem, a w cały proces zaangażowana zostanie wówczas Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Na podstawie: Bezprawnik.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Może niech konsumenci sami się bronią. Zadowoleni, albo nie, z towaru i usługi, wytwórcy towaru i sprzedającego towar , to uwagi i komentarze konsumentów. Dobra jakości towaru , zwiększa sprzedasz. Ochrona i utrzymanie prezesa i jemu podobnych się nie opłaca. Za dużo kosztuje podatników, nie załatwi a komplikuje sprawy ta ich sprzedajnych , polityka !