Unia Europejska zapowiada wojnę z plastikiem

Opublikowano: 06.10.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1991

Unia Europejska planuje wprowadzić zakaz produkcji asortymentu z plastiku do 2021 roku. Zakaz będzie obejmował m. in. słomki, sztućce, a także talerze i kubki jednorazowego użytku. Działania te mają na celu zmniejszenie zanieczyszczenia oceanów plastikiem.

Komisja Europejska proponuje zakaz wytwarzania najpopularniejszych plastikowych produktów, które stanowią 70 procent wszystkich odpadów morskich. Urzędnicy stwierdzili, że ruch ten jest również częścią szerszej strategii tworzenia rynku tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu oraz inwestowania w nowe rodzaje opakowań.

Inicjatywa ogłoszona w poniedziałek ma zakazać wytwarzania plastikowych przedmiotów takich jak patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki i pałeczki do balonów – które zdaniem Komisji można łatwo zastąpić przy użyciu ekologicznych materiałów. W przypadku pozostałych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak pojemniki na żywność i napoje, zasady mają na celu ograniczenie ich użycia oraz opracowywaniu rozwiązań alternatywnych.

Posunięcie Unii Europejskiej jest odpowiedzią na podobne pomysły wdrażane przez rządy na całym świecie. Nowy Jork rozważa zakaz stosowania plastikowych słomek, a supermarkety w Wielkiej Brytanii zobowiązały się do wyeliminowania niepotrzebnych plastikowych opakowań do 2025 r.

Komisja szacuje, że rocznie Europa wytwarza 25,8 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego mniej niż 30% podlega recyklingowi, 31% trafia na wysypiska, a 39% jest spalanych. Dyrektywa wymaga zgody parlamentu i państw członkowskich, a urzędnicy mają nadzieję, że nastąpi to w ciągu roku. Zgodnie z zapisami, zakazy wejdą w życie dwa lata po przyjęciu wniosków przez parlamenty.

Autorstwo: B
Zdjęcie: moritz320 (CC0)
Na podstawie: FT.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Bronek.3po3 06.10.2018 13:30

    Mniej jednorazówek, to więcej detergentów… Co gorsze?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.