Ukraina ma nowego premiera, ministra obrony i szefa MSZ

Opublikowano: 05.03.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1303

Rada Najwyższa Ukrainy w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu mianowała Denysa Szmyhala szefem rządu. 291 parlamentarzystów głosowało za tą decyzją przy wymaganym minimum 226 głosów. Wcześniej kandydaturę Szmyhala do rozpatrzenia przez deputowanych przedstawił prezydent Wołodymyr Zełenski.

Denys Szmyhal urodził się 15 października 1975 roku we Lwowie. W 1997 roku ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Lwowską, a pięć lat później został doktorem ekonomii, broniąc rozprawy o ekonomii regionalnej i dystrybucji sił wytwórczych. Od sierpnia 2019 roku do lutego 2020 roku był przewodniczącym Regionalnej Administracji Państwowej w Iwano-Frankowsku. Od 4 lutego pracował jako wicepremier i minister rozwoju gmin i terytoriów.

Sam polityk wśród priorytetów nowego rządu wymienił koniec konfliktu w Donbasie i reformę decentralizacji kraju. Wśród najbardziej palących kwestii wymienił potrzebę skorygowania budżetu państwa, spłacenia zaległości płacowych górnikom i powstrzymanie epidemii koronawirusa.

Parlament Ukrainy mianował na szefa Ministerstwa Obrony generała porucznika w rezerwie Andrija Tarana, który wcześniej kierował biurem przedstawicielskim we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni w Donbasie.

Odpowiedni projekt rezolucji na nadzwyczajnym posiedzeniu w środę poparło 285 deputowanych, przy wymaganych co najmniej 226 głosach.

Taran jest generałem porucznikiem w rezerwie. W 1987 roku ukończył akademię wojskową obrony powietrznej sił lądowych w Kijowie ze specjalnością „zarządzanie operacjami bojowymi”. W latach 1999-2004 był attaché wojskowym w ambasadzie ukraińskiej w Stanach Zjednoczonych. Od kwietnia do sierpnia 2015 roku był przedstawicielem Kijowa we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji w Donbasie. W 2016 roku został przeniesiony do rezerwy po osiągnięciu granicy wieku służby.

Na ministra spraw zagranicznych parlament Ukrainy mianował byłego wicepremiera ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Dmitrija Kulebę.

Odpowiedni projekt rezolucji poparło 288 posłów na nadzwyczajnym posiedzeniu w środę.

W 2003 roku Kuleba ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie ze specjalnością „prawo międzynarodowe”. Od kwietnia 2016 roku do sierpnia 2019 roku był stałym przedstawicielem Ukrainy przy Radzie Europy. Po zatwierdzeniu Gabinetu Ministrów Ołeksija Honczaruka był wicepremierem ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk we wtorek napisał list rezygnacyjny. Parlament w środę zatwierdził tę decyzję. Rezygnacja premiera pociąga za sobą dymisję całego rządu, który będzie pracował do czasu utworzenia nowego gabinetu. Zgodnie z ukraińskim prawem głowa państwa przedstawia parlamentowi nowego kandydata na premiera, do zatwierdzenia wystarczy 226 głosów. Skład osobowy nowego gabinetu do rozpatrzenia przez Radę przedstawia nowy premier. Nominacje na stanowisko ministra spraw zagranicznych i obrony przedstawia prezydent.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.