„Partyzanckie dowodzenie” w MON i „destrukcja armii”

Opublikowano: 11.10.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2350

Gen. Waldemar Skrzypczak ocenił, że to politycy „zupełnie zmanipulowali generałów i kierownictwo polskich Sił Zbrojnych”. To komentarz do dymisji dwóch z najważniejszych dowódców polskiej armii.

Przypomnijmy, że według ustaleń „Rzeczpospolitej” szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i Dowódca Operacyjny gen. Tomasz Piotrowski złożyli wypowiedzenia. Dymisje dowódców trafiły na biurko prezydenta w poniedziałek. Powodem takich decyzji miał być konflikt wojskowych z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem.

Do sprawy odniósł się gen. Waldemar Skrzypczak. „Dymisje obu generałów są tylko potwierdzeniem tego, że jest bardzo źle, że politycy zmanipulowali zupełnie generałów i kierownictwo polskich Sił Zbrojnych” – ocenił były dowódca Wojsk Lądowych.

Jak dodał, odkąd Błaszczak został szefem MON, obaj dowódcy zostali „odsunięci jakby w cień”. „Minister nie pokazuje się z nimi, lecz z Dowódcą Generalnym i oni są nieobecni” – wskazał, zaznaczając, że w kuluarach twierdzi się, że wszelkie decyzje w MON zapadają bez wiedzy Szefa Sztabu Generalnego. Pomija się „gen. Andrzejczaka, Pierwszego Żołnierza Rzeczypospolitej, marginalizuje się go”. „Wiceministrowie i minister rozmawiają z jego podwładnymi bez jego wiedzy i poza nim. Np. w Sztabie Generalnym wołają do siebie zastępców, szefów Zarządów i z nimi rozmawiają, nie informując o tym gen. Andrzejczaka, omijają go” – wskazał gen. Skrzypczak.

W ocenie byłego dowódcy Wojsk Lądowych, w MON panuje „partyzanckie dowodzenie”. Ma ono być wynikiem tego, że Błaszczak nie traktuje części generałów jako reprezentantów „swojej ekipy”. Zdaniem gen. Skrzypczaka następuje „destrukcja armii”. Zaś obaj generałowie, którzy podali się do dymisji, nie mieli zbyt wielkiego pola manewru.

„Minister, lekceważąc gen. Andrzejczaka, podważa jego autorytet jako Pierwszego Żołnierza w armii. Wie pan, co to znaczy? Cała armia jest wrogiem ministra. Ja sobie nie wyobrażam, że żołnierze mogą godzić się podważanie autorytetu Szefa Sztabu Generalnego” – ocenił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. Skrzypczak.

Tymczasem prezydent Andrzej Duda powołał nowych dowódców sił zbrojnych. Na szefa Sztabu Generalnego mianował Wiesława Kukułę, dotychczasowego dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a na stanowisko dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Macieja Kliszę, dotychczasowego dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej.

Autorstwo: MM
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 11.10.2023 11:25

    To niech sam wróci i zrobi porządek. Póki tak nie zrobi to za gros mu nie wierzę, plecie bzdury od lat – teraz musi czynem pokazać że cokolwiek się zna.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.