Prezydent Katalina Novák podała się do dymisji

Opublikowano: 11.02.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2527

Węgierska prezydent Katalina Novák skróciła swoją oficjalną wizytę w Katarze (Dosze), wróciła do kraju, by w telewizyjnym wystąpieniu ogłosić, że podaje się do dymisji.

Decyzja ma związek z falą społecznego niezadowolenia i protestów, po tym jak światło dzienne ujrzała sprawa ułaskawienia byłego wicedyrektora domu dziecka w Bicske skazanego na trzy lata i cztery miesiące za pomoc w tuszowaniu przestępstw pedofilii swojego szefa. „Popełniłam błąd. Dziś jest ostatni dzień, w którym zwracam się do was jako prezydent” – powiedziała w swoim ostatnim na stanowisku prezydenta Węgier przemówieniu Katalina Novák.

Ze wszystkich pełnionych funkcji zrezygnowała też była minister sprawiedliwości, do dziś przewodnicząca komisji ds UE i „lokomotywa” Fideszu w wyborach do PE, Judita Varga, która, będąc ministrem, podpisała wniosek o ułaskawienie, jaki trafił do prezydent Novák. Rezygnację z pełnienia funkcji w spółkach Skarbu Państwa i członkostwa w radzie nadzorczej MBH Bank Nyrt, który jest w części własnością państwa, złożył też były mąż Judity Vargi, byłej minister sprawiedliwości Péter Magyar. Jak zaznaczył (nie szczędząc ciężkich oskarżeń) „Powody mojej rezygnacji nie są zawodowe”. Rodzi się też pytanie o jego ambicje polityczne.

Czy jest jakieś drugie dno i jaka jest prawdziwa przyczyna tych dymisji – pokaże czas. Warto pamiętać, że we wczesnej fazie afery rządzący i media uznawane za rządowe przekonywali, iż nie doszło do żadnych nieprawidłowości i udzielali wsparcia pani prezydent.

Jednocześnie (jak donoszą portale opozycyjne) powiązany z rządem ośrodek badawczy rozpoznawał sondażowo wydźwięk społeczny afery. Prawdopodobnie okazało się, że sprawa budzi nie tylko zainteresowanie (media głównego nurtu informowały zdawkowo), ale i oburzenie wśród Węgrów. Pokłosiem więc uznać należy, że 8 lutego premier Orbán zapowiedział wniesienie do parlamentu projektu nowelizacji ustawy zasadniczej, który uniemożliwi w przyszłości możliwość ułaskawienia osoby skazanej za pedofilię, co odczytane zostało jako jasny sygnał, że Orban nie wspiera już, a nawet odcina się od pani prezydent, a ona sama stała się balastem.

Na obecnym etapie prorządowa sondażownia bada opinię Węgrów w sprawie ewentualnego następcy – ze wskazaniem na obecnego szefa MON.

Opracowanie: B G-A
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.