Ukraina blokuje rosyjskie media

Opublikowano: 27.02.2021 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1328

Sąd Gołosiejewski Kijowa zobowiązał dostawców internetowych do zablokowania 426 stron internetowych, wśród których jest blog „Żywoj żurnał”, strona rosyjskiej agencji informacyjnej RBK, „GitHub” – serwis internetowy przeznaczony dla projektów programistycznych, a także rosyjski serwis „Telegram – statystyki TGStat”.

W środę Kijowski Sąd Rejonowy w Charkowie zobowiązał dostawców do ograniczenia dostępu do czterech kanałów „Telegramu”. Na stronie Komisji Narodowej ds. Łączności i Informatyzacji została opublikowana lista 426 zasobów medialnych, które zgodnie z decyzją sądu mają zostać zamknięte. „Nałożyć areszt na prawa majątkowe własności intelektualnej, które mają użytkownicy sieci Internet podczas korzystania z zasobów online” – cytuje komisja wyrok sądu. Oprócz tego operatorów zobowiązano do zablokowania szeregu lokalnych portali informacyjnych i platform, poświęconych kryptowalutom. „Wyrok ws. nałożenia aresztu może zostać zaskarżony w Kijowskim Sądzie Apelacyjnym” – podkreślił organ.

W maju 2020 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedłużył zakaz korzystania z rosyjskich portali i sieci społecznościowych o kolejne trzy lata. Wcześniej SB zaproponowała Radzie Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa kraju przedłużenie sankcji przeciwko sieciom społecznościowym „Vkontakte” i „Odnoklassniki”, a także „Yandex”, Mail.ru, „Doktor Veb”, „Kaspersky”, „1C” czy „Parus”. Później rada przygotowała projekt decyzji ws. zastosowania sankcji wobec ponad 400 osób prawnych i fizycznych, między innymi rosyjskich sieci społecznościowych i firm IT.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji uważa, że przy pomocy zakazu sieci społecznościowych Kijów chce blokować dostęp do alternatywnych źródeł informacji. Termin zakazu upływał w tym roku.

Stosunki między Moskwą a Kijowem pogorszyły się na tle sytuacji w Donbasie. Ukraińskie władze wielokrotnie oskarżały Rosję o ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju. W styczniu 2015 roku Rada Najwyższa przyjęła oświadczenie, w którym Federacja Rosyjska została nazwana „krajem agresorem”. Rosja zaprzecza oskarżeniom strony ukraińskiej i nazywa je niedopuszczalnymi. Moskwa wielokrotnie podkreślała, że ​​nie jest stroną wewnątrzukraińskiego konfliktu ani podmiotem porozumień mińskich w sprawie jego uregulowania, jest też zainteresowana przezwyciężeniem przez Kijów kryzysu polityczno-gospodarczego.

Ilustracja: BrianAJackson (pl.DepositpPotos.com)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.