Trzy lata więzienia za krytykę dyskryminacji chrześcijan w Egipcie

Opublikowano: 19.07.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1450

Egipski naukowiec Patrick Zaki został skazany we wtorek 18 lipca na trzy lata więzienia za podawanie „fałszywych informacji”. Poszło o jego artykuł krytykujący dyskryminację chrześcijan. W 2020 roku zamieścił artykuł opisujący łamania praw chrześcijan koptyjskich, największej mniejszości chrześcijańskiej na Bliskim Wschodzie, do której należy od 10 do 15% ze 105 milionów Egipcjan.

Wcześniej przebywał już w areszcie. Zaki został aresztowany w lutym 2020 r. za „terroryzm” po powrocie z Włoch, gdzie studiował na Uniwersytecie Bolońskim. Obrońcy praw człowieka twierdzili, że Patrick Zaki był „rażony prądem i torturowany” w areszcie. Petycja w jego obronie zebrała we Włoszech tysiące podpisów. W 2021 roku Senat przegłosował nadanie mu obywatelstwa włoskiego. Został zwolniony w grudniu 2021 roku po 22 miesiącach aresztu prewencyjnego.

Teraz formalnie groziła mu kara 5 lat więzienia. Patrick Zaki został ponownie aresztowany zaraz po ogłoszeniu wyroku w sądzie w Mansoura, na północ od Kairu i natychmiast osadzony w więzieniu. Zaki to naukowiec, a także koptyjski obrońca praw człowieka. Jego proces odbywał się przed sądem specjalnym, od którego wyroku nie ma możliwości apelacji.

Egipt zajmuje ostatnie miejsca w światowym rankingu wolności akademickiej. Od 2014 roku władze stosują bezwzględne represje wobec pracowników naukowych, ale także dziennikarzy, artystów, prawników, związkowców i innych działaczy politycznych. W tym kontekście przypomina się sprawę z 2016 roku młodego włoskiego naukowca Giulio Regeniego. Jego okaleczone ciało znaleziono w Kairze. Regeni był związany z Uniwersytetem w Cambridge i pracował nad tematem związków zawodowych w Egipcie.

Egipt stara się jednak poprawiać swój wizerunek. Niedawno władze opublikowały „Kwartalny Biuletyn Praw Człowieka”, w którym chwalą się, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy zalegalizowano „216 kościołów i budynków” w celu promowania „wolności wyznania”.

Prezydent Abdel Fattah al-Sissi mianował też pierwszego koptyjskiego sędziego na szefa Trybunału Konstytucyjnego. Jest także pierwszym prezydentem Egiptu, który co roku uczestniczy w koptyjskiej mszy bożonarodzeniowej.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.