Trzy kraje proponowały Kaddafiemu pomoc

Opublikowano: 02.04.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 5

Oficjalny tłumacz byłego lidera Libii Muammara Kaddafiego, dyplomata Meftah Abdallah Missuri powiedział “Sputnikowi”, że nie tylko Sarkozy korzystał z hojności pułkownika.

„Wcześniej do Kaddafiego zwracał się o pomoc Mubarak (Muhammad Hosni Mubarak — prezydent Egiptu od 1981 do 2011 roku), Ben Ali (Zine el Abidin Ben Ali — prezydent Tunezji od 1987 do 2011 roku). Pomagał wszystkim krajom Trzeciego Świata od Azji po Amerykę Łacińską. Na przykład francuski budżet MSZ wynosi 1 mld 700 mln, z czego 780 przeznacza się na rozwój stosunków i pomoc dla innych państw. W Libii nigdy nie było ustalonej z góry kwoty na takie cele. Pomagaliśmy wszystkim, którzy cierpieli z powodu klęsk żywiołowych, głodu, inwazji szarańczy. Wysyłaliśmy leki, samoloty. Jeśli którykolwiek z prezydentów poprosił o pomoc, otrzymywał ją w wysokości od pół miliona do 5 milionów dinarów”.

Missuri powiedział, że Kaddafi osobiście potwierdził, że finansował kampanię wyborczą Sarkozy’ego. „Później zapytał go portugalski dziennikarz o określoną kwotę, a on odpowiedział, że dał 20 milionów”. Dodał, że „później wielokrotnie mówili to samo w telewizji, powiedział to też jego syn Seif al-Islyam i Ziyad Taqi al-Din, który woził torbę z pieniędzmi do Sarkozy’ego”.

Rozmówca Sputnika podkreślił, że tłumaczył wszystkie ważne rozmowy samego Muammara Kaddafiego, w tym dotyczące francuskiej kampanii wyborczej Sarkozy’ego. „Rząd libijski zaoferował 50 milionów euro, ale wystarczyło 20 milionów euro”.

Kto zaoferował pomoc Kaddafiemu? „Prezydenci Egiptu i Tunezji stracili władzę jeszcze przed Kaddafim, więc nie mogli mu pomóc w trudnym momencie. Kraje afrykańskie próbowały rozwiązać zamieszki, które rozpoczęły się w Libii 17 lutego 2011 roku, ale nie udało im się tego dokonać. Kaddafi został zaproszony do RPA, Wenezueli i Białorusi, ale nie chciał opuścić swojej ojczyzny” — powiedział oficjalny tłumacz byłego szefa Libii Muammara Kadafiego, dyplomata Meftah Abdallah Missuri.

Co się stało z pieniędzmi Kaddafiego? „Po śmierci Kaddafiego nikt nie znalazł żadnego jego majątku. Wszystkie jego domy zostały oficjalnie przepisane na Ministerstwo Wakuf (odpowiedzialne za darowizny religijne — przyp. red.) i na dzieci, a gotówki nie było. Kiedy mówią o zamrożeniu jego rachunków, to chodzi o rachunki państwa libijskiego. O ile mi wiadomo, nie było kont na imię Kaddafiego w bankach zagranicznych. Być może były na imię jego dzieci, ale nie wiem. Tłumaczyłem dla Kaddafiego, nie dla jego rodziny”- powiedział libijski dyplomata Missuri.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o