Szef AFRICOM-u spotkał się z libijskim zbrodniarzem Khalifą Haftarem

Opublikowano: 30.09.2023 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1727

Najwyższy amerykański dowódca wojskowy w Afryce generał Korpusu Piechoty Morskiej Michael Langley spotkał się w dniach 20-21 września 2023 roku z przywództwem państwa libijskiego, zarówno rządu uznawanego przez społeczność międzynarodową, a więc władz w Trypolisie jak i Khalifą Haftarem, nieuznawanym watażką stojącym na czele władz w Benghazi.

Oficjalnym powodem wizyty w państwie libijskim amerykańskiego dowództwa AFRICOM-u była tragiczna powódź, która dotknęła ten kraj. Obie strony mają zamiar także pogłębić współpracę. W trakcie wizyty Langley i ambasador Richard Norland, obecnie pełniący funkcję specjalnego wysłannika w tym afrykańskim kraju, złożyli kondolencje rodzinom ofiar powodzi oraz wyrazili uznanie dla jedności Libijczyków ze wszystkich regionów kraju, którzy pomimo istnienia wrogich sobie obozów władzy, zjednoczyli się w pomocy potrzebującym.

Stany Zjednoczone do tej pory przekazały na pomoc humanitarną dla Libii, po katastrofalnej powodzi, która dotknęła ostatnio ten kraj, 12 milionów dolarów. Do północno-wschodniej części tego kraju, gdzie władzę sprawuje Khalifa Haftar, przerzucili 13 ton niezbędnych materiałów humanitarnych, niezbędnych w procederze ratowania życia ofiarom kataklizmu.

Oprócz spotkania z Haftarem, do którego doszło w kontrolowanym przez niego Benghazi i generałem Abd al-Razzaq al-Nadhurim, szefem sztabu generalnego Libijskich Arabskich Sił Zbrojnych (wojsko Haftara), amerykański generał spotkał się także z premierem rządu w Trypolisie Abdulhamidem Dabaibą i generałem Mohamedem al-Haddadem, szefem sztabu generalnego Libijskich Sił Zbrojnych.

Już po rozmowach z Libijczykami (Haftar ma obywatelstwo Stanów Zjednoczonych) Langley zakomunikował, że „spotkanie z cywilnym i wojskowym przywództwem Libii i omówienie z nimi sposobów na zjednoczenie kraju było przyjemnością” a „Stany Zjednoczone są gotowe wzmocnić istniejące więzi i nawiązać nowe partnerstwa z tymi, którzy popierają ustrój demokratyczny jako dążenie do stworzenia bezpieczniejszej i lepiej prosperującej Libii”.

Amerykański wymiar sprawiedliwości uznał w lipcu 2022 roku Khalifę Haftara za winnego zbrodni wojennych. Proces, któremu przewodniczyła sędzia Leonie Brinkema był pokłosiem oskarżenia libijskiego watażki przez rodziny ofiar, które oskarżyły go o pozasądowe tortury i egzekucje. Wyrok sądu umożliwia najbliższym ofiar ubieganie się o odszkodowanie pieniężne za doznane ze strony Haftara krzywdy.

Khalifa Haftar jest libijskim wojskowym, który niegdyś był stronnikiem Muammara Kaddafiego. Kiedy jednak Kaddafi zostawił go na pastwę losu, gdy ten trafił do czadyjskiej niewoli, odrzucony Haftar postanowił przejść na stronę wrogów libijskiego dyktatora. Wojskowy został przerzucony przez Amerykanów do Zairu, gdzie utworzył militarne skrzydło Narodowego Frontu Zbawienia Libii, opozycyjnej wobec Kaddafiego grupy. Na początku lat 1990. Haftar został przerzucony do Stanów Zjednoczonych, gdzie zamieszkał w stanie Wirginia, w pobliżu siedziby CIA. Był także rzecz jasna finansowany przez amerykańskie tajne organy wywiadowcze.

W połowie lat 1990. zaangażował się w powstanie przeciwko libijskiemu dyktatorowi, które nie odniosło skutku. Powrócił więc do Stanów Zjednoczonych. Utrzymywał bliskie relacje z amerykańskim wywiadem wojskowym – Agencją Wywiadu Obronnego Pentagonu.

Po tym jak Zachód postanowił obalić Kaddafiego w 2011 roku, powrócił do Libii, gdzie zaangażował się w konflikt zbrojny po stronie przeciwników libijskiego dyktatora, wspieranych przez kraje NATO oraz sojusznicze wobec niego arabskie satrapie z regionu Zatoki Perskiej. Od tamtej pory pozostaje ściśle zaangażowany w sprawy libijskie.

Mark Zaid, prawnik, który reprezentuje oskarżających Haftara o zbrodnie wojenne stwierdził po spotkaniu Langleya z libijskim watażką, że wchodzenie w interakcje z nim przez jakiegokolwiek wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika to hańba. Dodał, że Haftar jest „watażką oskarżonym przez społeczność międzynarodową o przerażające zbrodnie przeciwko ludzkości – przeciwko własnemu narodowi”.

Autorstwo: Terminator 2019
Na podstawie: TheIntercept.com, MiddleEastEye.net, Africom.mil, NewArab.com, en.Wikipedia.org [1] [2]
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.