W wyniku powodzi w Libii zginęło ponad dwa tysiące osób

Opublikowano: 13.09.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1355

Libię ogarnęła prawdziwa katastrofa. Poważna powódź spowodowana cyklonem Daniel nawiedziła wschodnią część kraju, zabijając ponad dwa tysiące osób. Kilka tysięcy kolejnych uważa się za zaginione. To straszna tragedia wymagająca natychmiastowej interwencji i pomocy.

Szef powołanego przez parlament rządu Osama Hamad powiedział, że liczba ofiar przekroczyła wszelkie oczekiwania. Zauważył też, że w położonym na pierwszej linii frontu mieście Derna liczba ofiar śmiertelnych przekracza dwa tysiące osób. Kilka tysięcy mieszkańców uważa się za zaginionych, a ich los pozostaje nieznany.

Sytuacja we wschodniej Libii stale się pogarsza. Miasta Sousse i Derna zostały uznane za strefy klęski żywiołowej. Oddział Czerwonego Półksiężyca w Bengazi zgłosił śmierć ponad 150 osób. To dopiero początek, a liczba ofiar może nadal rosnąć.

Powodzie spowodowały poważne konsekwencje dla ludności. Ulewne deszcze spowodowały powodzie i zniszczenia w wielu miastach i miasteczkach we wschodniej Libii, w tym w Al-Bayda i Derna. Lotniska i porty morskie zostały zamknięte z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

Ta tragedia przypomina nam, jak bezbronni jesteśmy w obliczu klęsk żywiołowych. Powodzie spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi stają się coraz częstsze na całym świecie. Zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie odgrywają rolę w nasilaniu takich zjawisk.

https://www.youtube.com/watch?v=5lgrIC4BxwA

Libia wielokrotnie borykała się z powodziami i innymi klęskami żywiołowymi. W 2018 r. kraj nawiedziły także powodzie, w wyniku których zginęło wiele osób, a infrastruktura uległa zniszczeniu. Wskazuje to na konieczność podjęcia działań zapobiegających podobnym katastrofom w przyszłości.

Badania naukowe potwierdzają, że zmiany klimatyczne powodują nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie. Naukowcy ostrzegają, że bez natychmiastowych działań mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i przystosowanie się do zmian klimatycznych tego typu klęski żywiołowe będą zdarzać się coraz częściej i będą miały jeszcze poważniejsze konsekwencje.

Społeczność międzynarodowa musi połączyć siły i zapewnić Libii pomoc w tym trudnym momencie. Pilnie potrzebna jest pomoc humanitarna, pomoc medyczna i środki na odbudowę kraju. Libijczycy potrzebują wsparcia i solidarności ze strony społeczności międzynarodowej.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.