Trzaskowski wygrał wśród Latynosów z Polski

Opublikowano: 17.07.2020 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1042

W Ameryce Łacińskiej również w drugiej turze masowo głosowano na Trzaskowskiego. W głosowaniu 12 lipca, liczba komisji wyborczych nie zmieniła się, ale przybyło za to głosujących Polaków. Rafał Trzaskowski znaczną przewagę zyskał po raz drugi. Do Dudy w Ameryce Łacińskiej wyborcy raczej nie mieli przekonania. Przegrał on nawet w Brazylii, gdzie w pierwszej turze, jedynym kraju kontynentu południowoamerykańskiego, był zwycięzcą.

Układ głosów oddanych na Trzaskowskiego w poszczególnych krajach kontynentu w drugiej turze jest następujący: Argentyna: 73,13 proc., Brazylia: 52,25 proc., Kolumbia: 82,76 proc., Kuba: 71,43 proc., Meksyk: 89,93 proc., Panama: 70 proc.

Z kolei na Dudę w Argentynie głosowało tylko 26,87 proc. wyborców, w Brazylii, w której elektorat Dudy jest znaczny, otrzymał on 47,75 proc. głosów, w Kolumbii – 17,24 proc., na Kubie: 28,57 proc., w Meksyku: 10,07 proc. i w Panamie – 30%.

Zdaniem Oli Małyskiej Del Rio, blogerki oraz ekspertki od wyborów na w Ameryce Łacińskiej, która wypowiedziała się na jednym z forów społecznościowych, wybory prezydenckie cieszyły się ogromną frekwencją. W Kolumbii wyniosła ona ponad 85 proc. i była jedną z najwyższych za granicą. Generalnie, wyborcy w obwodach utworzonych w sześciu krajach Ameryki Łacińskiej, wykazali się wyższą frekwencją niż wyborcy w Polsce.

Gwoli przypomnienia – Państwowa Komisja Wyborcza nie utworzyła okręgów w Peru, Chile i Wenezueli pomimo tego, że w tych krajach posiadamy polskie ambasady wyjaśniając to trudnościami technicznymi spowodowanymi sytuacją w danych krajach. Nie wszyscy się na to godzą. Niektórzy Polacy z Peru i Chile uważają, że odebrano im prawo głosu skrzykując się m.in. na portalu „Protesty Wyborcze-Polonia ma prawo głosu”.

Polacy w Wenezueli, choć również nie mogli głosować, są pełni zgody i zrozumienia dla sytuacji. W tym kraju PKW utworzyła początkowo obwód wyborczy, ale w ostateczności został on zlikwidowany. Wszyscy zdają sobie sprawę, że w warunkach tak wielkiego kryzysu humanitarnego jaki przeżywa od kilku lat Wenezuela, powiększonego obecnie przez Covid-19, nie mogliby ani dotrzeć do punktu wyborczego, ani też otrzymać pakietów wyborczych, ani mieć możliwość odesłania ich, aby zagłosować korespondencyjnie, ponieważ tutejsze firmy prywatne a tym bardziej państwowa poczta, po prostu nie działają.

Polacy z Wenezueli mają jednak nadzieję, że wybrany na drugą kadencję prezydent Andrzej Duda, spełni wreszcie obietnice wyborcze dane im pięć lat temu przez członka jego sztabu wyborczego, a obecnie Ministra przy Kancelarii Prezydenta ds Polonii i Polaków za Granicą, Adama Kwiatkowskiego i stworzy odpowiednie mechanizmy, chroniące polskich obywateli w Wenezueli przed skutkami wenezuelskiego kryzysu, tak jak to zrobiły inne kraje Unii Europejskiej i innych państw świata w stosunku do swoich obywateli w Wenezueli: repatriując ich do kraju lub zapewniając pomoc medyczną i socjalną na miejscu.

Autorstwo: Justyna Zuń-Dalloul z Caracas w Wenezueli
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.