Teraz na poligonach jest 5,5 tys. żołnierzy

Opublikowano: 07.03.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 199

Do bazy w Łasku przyleci w poniedziałek 12 amerykańskich samolotów F-16 – piszę “Rzeczpospolita”. Wraz z samolotami do bazy lotniczej pod Poznaniem przyleci też dodatkowych kontyngent 300 żołnierzy amerykańskich.

Jeszcze w tym miesiącu zostanie zwiększony amerykański wkład we wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie jest już po rozmowach z Ministerstwem Obrony Narodowej. Tymczasem na poligonach w całej Polsce trenuje 5,5 tysiąca polskich żołnierzy.

Amerykańska aktywność na polu współpracy wojskowej wiąże się z rosyjską okupacją Ukrainy. – Stany Zjednoczone zintensyfikują wspólne ćwiczenia lotnicze prowadzone z Polską oraz zwiększą swój udział w ochronie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich – oświadczył wczoraj w Kongresie Chuck Hagel, minister obrony USA.

“Już jesteśmy w intensywnych konsultacjach z MONem o powiększeniu amerykańskiego wkładu do naszych współnych ćwiczeń w tym miesiacu (pisownia orginalna – red.)” – napisał dziś na Twitterze ambasador USA w Warszawie Stephen D. Mull.

Jednak pytając się o aktywność polskich jednostek Dowództwo Generalne dementuje informację, że ćwiczenia są związane z agresją Rosji na Ukrainę. “To normalna aktywność jednostek wojskowych. W tym tygodniu szkolenia odbywają się na poligonach w Drawsku, Żaganiu, Nowej Dębie czy Orzyszu. W porównaniu z latami poprzednimi nie uczestniczy w nich więcej żołnierzy. W analogicznym okresie w 2013 roku w samym Żaganiu ćwiczyło 2500 żołnierzy. Z kolei dwa lata temu odbywały się tam duże międzynarodowe ćwiczenia, w których brało udział 3500 wojskowych” – mówi niezalezna.pl rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego ppłk Szczepan Głuszczak.

W tym miesiącu jeszcze odbywają się następujące ćwiczenia wojskowe:

– Szkolenie poligonowe pododdziałów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Dębie,

– Szkolenie poligonowe 3 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej w Wędrzynie,

– Szkolenie poligonowe 2 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej w Drawsku Pomorskim,

– Szkolenie poligonowe pododdziałów 23 Śląskiego Pułku Artylerii u Żaganiu,

– Szkolenie poligonowe pododdziałów 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Żaganiu Karliki,

– Szkolenie poligonowe pododdziałów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na poligonie w Nowej Dębie (połączone szkolenie komponentu lądowego i lotniczego).

Autor: pk
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o