Tajna władza Justina Trudeau

Opublikowano: 02.06.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1228

Od czasu objęcia urzędu rząd premiera Justina Trudeau przyjął 72 tajne rozporządzenia, których treść została ukryta przed parlamentem i Kanadyjczykami.

Przegląd „CBC News” dotyczący prawie 8900 dyrektyw orders-in-council (OIC) – lub dekretów gabinetowych – przyjętych przez rząd federalny, pokazuje, że liczba tajnych lub niepublikowanych OIC od czasu dojścia Trudeau do władzy w 2015 roku znacząco wzrosła. Jedyną zewnętrzną oznaką istnienia tajnej OIC jest brakujący numer w bazie danych orders-in-council. OIC mają szeroki zakres zastosowań, od powstrzymywania zagranicznej firmy przed kupnem kanadyjskiego biznesu po wskazanie, kto jest upoważniony do wydania rozkazu zestrzelenia komercyjnego samolotu porwanego przez terrorystów.

Ponad połowa tajnych dyrektyw przyjętych przez rząd Trudeau datowana jest od kwietnia 2020 r., czyli miesiąc po rozpoczęciu pandemii COVID-19. Do tej pory w tym roku przyjęto ich jedenaście. „Podczas gdy liberałowie krytykowali konserwatystów w 2015 roku za liczbę przyjętych przez nich tajnych OIC, rząd Trudeau przyjął ponad dwa razy więcej” — czytamy na portalu „CBC News”.

Krytycy z ław opozycji twierdzą, że mogą istnieć uzasadnione powody przyjęcia tajnych OIC, ale niepokoi ich duża liczba, co może podsycać dezinformację lub teorie spiskowe. Ustawa Investment Canada Act wyjaśniałaby tylko część tajnych OIC, które zostały przyjęte i które mogły dotyczyć bezpieczeństwa państwa w kontekście zagranicznych inwestycji w Kanadzie.

Tajna Rada odmówiła ujawnienia co najmniej dwóch tajnych OIC przyjętych w tym roku, powołując się na ten fragment federalnego prawa dostępu do informacji, które pozwala rządowi na przechowywanie tajnych dokumentów, które, jeśli zostaną ujawnione, „mogą być szkodliwe dla polityki zagranicznej obronności lub jakiegokolwiek państwa sprzymierzonego lub stowarzyszonego z Kanadą a także wykrywania, zapobiegania lub tłumienia działalności wywrotowej”.

Jedna z tych dwóch tajnych dyrektyw została przyjęta między 28 stycznia a 1 lutego 2022 r. Druga została przyjęta 18 lutego. Pierwsza mniej więcej w czasie, gdy Konwój Wolności zaczął okupować centrum Ottawy, druga gdy policja zaczęła aresztować przywódców protestów i miała rozpocząć operację usuwania protestujących z ulic. Pięć pozostałych tajnych OIC z 2022 r. zostało przyjętych między marcem a majem. Poza ujawnieniem, że dwie dyrektywy są utrzymywane w tajemnicy Tajna Rada odmawia wyjaśnienia powodów użytych do uzasadnienia zachowania tajemnicy.

Krytyk etyki ze strony NDP, Matthew Green, pyta dlaczego Kanada nie prowadzi niezależnego, bezstronnego przeglądu zarządzeń rady. „Istnieje rosnąca skłonność tego rządu do klasyfikowania wszystkiego jako bezpieczeństwa narodowego” – powiedział Green.

Liderka Partii Zielonych, Elizabeth May, powiedziała, że jest zaskoczona liczbą tajnych OIC, zwłaszcza biorąc pod uwagę współpracę między rządem a partiami opozycyjnymi w celu przyjęcia środków nadzwyczajnych na początku pandemii.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

9

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.